A múlt, a jelen és a jövő gyümölcstermő növényei - Az ehető és biztonsággal termeszthető házikerti gyümölcsfajok előadás
Előadó: Kosztka Ernő, kertészmérnök, kertépítő- és növényvédelmi szakmérnök, favizsgáló és faápoló szakmérnök
Helyszín: Hegyvidéki Kulturális Szalon, Tamási Áron terem (1124 Budapest, Törpe utca 2.)
Időpont: 2025. május 15. (csütörtök), 18:00-19:00
A programról bővebben itt tájékozódhat.
ELŐZETES JELENTKEZÉSHEZ KÖTÖTT INGYENES PROGRAM. KIZÁRÓLAG XII. KERÜLETI LAKOSOK JELENTKEZÉSÉT VÁRJUK.
Jelentkezési időszak: 2025. május 5. 08:00 órától május 15. 16:00 óráig, a rendelkezésre álló helyek erejéig.
Botanikai séta a Hegyvidéken I. és II.
BOTANIKAI SÉTA A HEGYVIDÉKEN, 2025. május 8. (csütörtök) 16:00 és május 16. (péntek), 15:00.
Találkozás: A Fogaskerekű vasút felső végállomásánál lévő Kőbüfé előtt.
Útvonal: Rege Park, Apáca-rét, majd a zöld + és a zöld háromszög jelzésen haladva az Úti Madonna kápolna érintésével jutunk le a Farkasvölgy erdőségébe, ahol egy geológiai különlegességet is megszemlélhetünk. A mintegy 3 órás túránk végén a völgyből az Edvi Illés úton kijutva érjük el a 8-as busz megállóját.
A sétát vezeti: Dr. Csontos Péter, botanikus, élővilágvédelmi szakértő
Résztvevők száma: sétánként maximum 25 fő
Sétánk első szakasza a természetvédelem alatt álló Apáca-rétet szeli át. Kissé meglepő, hogy egykor golfpályaként szolgált a terület, de napjainkban már fajgazdag gyepvegetációnak ad otthont. Itt megismerkedhetünk a lejtősztyep flóra számos lágyszárú virágos növényével, közöttük a sugaras zsoltinával, a nagy ezerjófűvel, a spanyol pozdorral, a koloncos legyezőfűvel és további társaikkal. A jelzett turistaútra érve eleinte ritkás karsztbokorerdőben haladunk, ahol jó eséllyel megfigyelhetjük a védett és igen ritka gumós macskahere példányait. Kissé lejjebb a sztyeppei törpecserjésekből ide származott törpemandula állományával találkozhatunk, a környező gyepfragmentumokban pedig felfedezhetjük a törpe nőszirom ekkorra már elvirágzott töveit. Ezután mészkedvelő tölgyessel borított hegyoldalon enyhe lejtéssel ereszkedünk le a Farkasvölgy aljába. Útközben megfigyelhetjük a hazai szárazabb erdők fontosabb fafajait és cserjéit, úgy, mint molyhostölgy, csertölgy, mezei juhar, korai juhar, barkóca berkenye, illetve bibircses kecskerágó, varjútövis benge, kökény, egybibés galagonya, mogyorós hólyagfa és társaik, míg az aljnövényzetet foltokban a bajuszos kásafű zsombék szerű fűcsomói élénkítik. A völgyalji részen gyakoribbá válik a gyertyán, a lakott területekhez közeledve pedig elszabadult díszcserjék: orgona és aranyeső is megjelennek. Sétánk utolsó szakaszának érdességei a jobbkéz felől húzódó Ördögorom-gerinc sziklaalakzatai, melyek alulnézetből is impozánsak, valamint egészen meglepő módon egy bambuszerdő folt, amit akár már a klímaváltozás jeleként is értékelhetünk. A túra útvonala zömmel sík vagy enyhén lefelé lejtő szakaszokból áll, egy rövid szakasza pedig közepes lejtésű. Az ösvény talaja helyenként kőtörmelékes, ezért érdemes a bokát jól tartó túracipőt használni.