Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Gyorsbillentyűk listája

Működés

11/2006. (VII. 12.) Budapest XII. kerület Hegyvidék Önkormányzata rendelete a helyi (kerületi) jelentőségű építészeti értékek védetté nyilvánításáról

 

 

A Budapest XII. kerület Hegyvidék Önkormányzata Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57.§-ának (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az építészeti örökség helyi védelmének szakmai szabályairól szóló 66/1999. (VIII. 13.) FVM rendeletre és a helyi (kerületi) jelentőségű építészeti értékek védelméről szóló 11/1993. (VII. 20.) Budapest Főváros XII. kerületi Önkormányzat rendeletére figyelemmel – a helyi (kerületi) jelentőségű építészeti értékek védetté nyilvánításáról az alábbi rendeletet alkotja:

1.§

 

A Budapest XII. kerület Hegyvidék Önkormányzata Képviselő-testülete a rendelet mellékletében meghatározott helyi (kerületi) jelentőségű építészeti értékeket védetté nyilvánítja.

2.§

 

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Melléklet a 11/2006. (VII.12.) Budapest XII. kerület Hegyvidék Önkormányzata rendeletéhez

 

Ssz.

Cím

Hrsz

Épült, tervező

Építészeti érték

A helyi egyedi  (kerületi) védelem kiterjed

1

Agancs út 2

9333/2

Peterek és Wagner, 1891

Eklektikus stílusban épült, nyolcszög alaprajzú zenepavilon. A különálló épület jelenleg a telken álló családi ház konyhája.

A zenepavilonra

2

Alkony út 17-19.

10434/2

1890 körül

Porbáth villa. A villaépület romantikus vadászkastély hangulatát kelti. A karcsú torony, a beépítetlen meredek tetőszerkezet adja az épület jellegzetességét. A torony emeleti faburkolata, az eresz konzolos faszerkezete és a folyosó ácsszerkezetei, a főépület ablakai színvonalasan kialakított, díszített famunkák. A faszerkezetű folyosóval összekötött melléképületek szervesen csatlakoznak a villaépület hangulatához, így egységesen képeznek egy védendő együttest.

A villaépület és melléképítmé-nyei egészére, az összekötő folyosóval

3.

Alkotás utca 21.

7700

1930 körül

Eklektikus (neoklasszicista), zártsorú beépítéses bérház.

Alkotás utcai homlokzatra

4.

Alma utca 3/a

10109

 

Keleties (iszlám) hangulatú stílusjegyekkel épült, szabadonálló beépítéses villaépület.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

5.

Bartha utca 1/a.

8437/1

Hudetz János, 1900 körül

Szabadonálló manzard tetős villaépület, mely 1900 körül épült Hudetz János terve alapján.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

6.

Beethoven utca 6.

7755

1914

Romantikus- historizáló stílusjegyekkel épült, szabadonálló beépítéses villaépület.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

7.

Béla király út 30/a. – Bükkös út 2.

9534/1

1887

Historizáló stílusban épített, szabadon álló villaépület, téglaarchitektúrájú homlokzati kialakítással. A Hegyvidék kiemelkedő épületei közé tartozik.

 

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

8.

Béla király út 39. – Cinege út 14.

9546

1887

1887-ben eredetileg nyaralóként épült szabadonálló alagsor + fszt + tetőteres villaépület. Az összetett tömegű rizalitos épületet nyeregtető fedi, melynek gerince az utcavonallal párhuzamos. A főhomlokzat két előreugró rizalitja közül a jobb oldalit csonka konty idomú fióktető fedi. A bal oldali rizalitot meredeken kiemelkedő toronysisak fedi. A két rizalit között szimmetrikus 3 tengelyes homlokzati sáv tengelyében a főbejárat található. A bejárat felett csonka tornyos oromzat emelkedik. Az alagsor homlokzati felületeit terméskő burkolat fedi.

 

A villa épület egészére

9.

Béla király út 40. – Csillagvöl-gyi út 2.

10447

1850-

A hegyoldalban szabadon álló, haránttengelyes villaépület a Steidl villa, ismert nevén „Villa a szép svájci nőhöz”. A 1850-es 60-as években elterjedt nyaralóépítkezések tipikus és híres példája. Háromtengelyes főhomlokzatán a zárt faszerkezetű verandát fogja közre két saroklizalit. A homlokzat dinamikája nem a síkbeli váltásokban, hanem a karakteres anyaghasználatban jelentkezik. Az áttört, lombfűrészelt díszítésű zárt verandát két szinten végigmenő faoszlopok, és a szinteket elválasztó ornamentikus díszítésű fa párkányok tagolják. A szép arányú zsalus ablakokat lombfűrészelt kerete és emeli ki a homlokzati falsíkból. Az oldalhomlokzaton kovácsoltvas konzolok még meglévő párkányai jelzik, hogy itt húzódott végig az emeleti függőfolyosó. A hátsó keresztszárny és a haránt irányú épületszárny találkozásánál kétszintes zárt faveranda maradványai láthatók. Az épület tetőszerkezete és födémei összeomlottak, a nyílászárókat kibontották. Jelenlek csak az épület külső falai állnak.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

10.

Csemegi utca 3.

10045

Árkay Aladár, 1919

Századfordulós, historizáló stílusjegyekkel épült „Árkay-stílusú”, szabadonálló beépítéses villaépület, a „Bírák és ügyészek lakótelepe” tagja.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

11.

Csillagvöl-gyi út 5/b

10452

1890

A nyeregtetős, középrizalitos épület és melléképületet az útkanyarban festői módon van elhelyezve. A felújított, egyszerű tömegű főépületet gazdag vakolat díszíti. Az épület szélességéhez képest hangsúlyos rizalitot a gazdagon díszített faszerkezetű, zárt veranda képezi, amely a földszinti főbejáratot adja a fakorlátos lépcsővel. Az alagsor szintjét a földszinttől profilos övpárkány választja el, a sarkokat lizénák hangsúlyozzák, az ablakokat profilos vakolatkeret és szemöldökpárkány emeli ki. A főépülethez hasonlóan a melléképület is megőrizte eredeti hangulatát, architektúráját.

Az ingatlanon található két épület egészére

12.

Csillagvöl-gyi út 8/a.

10450/1

1890

Eklektikus stílusban épült nyaraló, kontyolt, cserépfedésű nyeregtetővel. Az egyszerű tömegű épület egyetlen hangsúlyos eleme a főhomlokzat rizalitja, amely az eresz felett folytatódik egy csonka konttyal fedett oromzaton. A vakolt oromzatot ablak és szoborfülkék díszítik. A rizalit vakolt felületű. A vakolt felületek kváderosztása, a nyílások finom keretezése, a könyöklő és a szemöldökpárkányok adják meg az épület részletgazdagságát. A rizalit földszintjén egy hármas ablakot fog egybe a nyíláskereten is. Az oromzatot zászlós csúcsdísz zárja.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

13.

Csillagvöl-gyi út 8/b.

10450/2

1890

A Csillagvölgy meredek hegyoldalán, szabadon álló hosszfalas, manzárdtetős épület. Az egyszerű, zárt alaptömegből a főhomlokzat rizalitja ugrik előre: díszesen faragott veranda, felette tetőtéri erkély, csonkakonty idomú tetővel lefedve. A rizalit alatti alápincézett terasz a kissé elnagyolt fakorláttal a közelmúlt átalakításának eredménye. A főhomlokzat hangsúlyos eleme a saroktorony. Az épület palafedésű, igényes tetődíszítményekkel, faragott konzolos eresszel.

 

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

14.

Eötvös út

(9132)

1910-es évek

Az Eötvös utca tengelyében áll a nyolcszög alaprajzú víztorony épület. Tömegformálását, szerkezetét tekintve a korai vasbeton építészet egyik remeke. Formailag rokonságot mutat a Zielinsky-féle margitszigeti víztoronnyal. Szerkezetét tekintve meghatározó a körszimmetrikus belső mag, amely köré a nyolcszög alaprajzú alsó két szint épült, és amelyet megkoronáz a tulajdonképpeni felső víztartály nyolcszög alaprajzú kubusa. A víztartály élein végigfutó bordákat horizontális merevítő szerkezet kapcsolja össze – tulajdonképpen a régi fachwerkes szerkesztési mód vasbeton szerkezetben való megjelenéséről van itt szó. Az eresz konzolsora alatt félköríves szemöldökű ablaksor fut körbe, amely a ’”vakíves párkány” reminiszcenciáit kelti.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre.

15.

Eötvös út 5. – Normafa út 2.

9420

 

A Schubert és Hickisch tervei alapján 1885-ben nyaralónak épült kontyolt nyeregtetős szabadonálló villaépület, jelenleg lakóház. Mozgalmas tömegét beüvegezett díszes faoromzatú verandája még mozgalmasabbá teszi.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

16.

Eötvös út 10-14.

9316

1926-27 Jakab Dezső és Sós Aladár

Az egykori Svábhegyi Szanatórium később 3. sz. Gyermekbelgyógyászat ma használaton kívül áll. A klasszicizáló stílusjegyekkel épült kapuépületből és szanatóriumépületből álló épületegyüttes 1926-27-ben Jakab Dezső és Sós Aladár tervei alapján épült.

Az épület egészére

17.

Eötvös út 18.

9333/1

1890-

Szabadonálló villaépület. Tipikus hegyvidéki nyaralóépület szimmetrikus tengelykiosztással és homlokzati renddel. Az épület középrizalitja karakteres faveranda különleges, egyedi ablakosztással.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

18.

Eötvös út 20.

9333/1

1933-ban Wagner Marcell

Szabadonálló villa épület, mely 1933-ban épült. Később 1938-ban toldalékkal és lépcsőházzal bővült.

Az épület egészére

19.

Gyöngyvirág út 17.

9614

1985-ben Hofhau-ser Elek

Téglaburkolatú középrizalitos villaépület. Utca felőli homlokzata 1+2+3 tengelyes, a középrizalit két félköríves záródású nyílása hangsúlyos keretezésével és oromzatával jellemzi az épületet.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

20.

Győri út 8.

7818

1910-20

Romantikus stílusjegyekkel épült, zártsorú beépítéses bérház.

A Győri út utcafrontján álló épületre

21.

Határőr út 58.

10076

Árkay Aladár, 1913

Századfordulós, historizáló stílusjegyekkel épült „Árkay-stílusú”, szabadonálló beépítéses villaépület, a „Bírák és ügyészek lakótelepe” tagja.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

22.

Határőr út 60.

10074

Árkay, Aladár, 1911

Századfordulós, historizáló stílusjegyekkel épült „Árkay-stílusú”, szabadonálló beépítéses villaépület, a „Bírák és ügyészek lakótelepe” tagja.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

23.

Hollós út 3.

9464

1885

Szabadon álló villaépület, épült 1885-ben, Schubert és Hickisch tervei alapján. Az eklektikus épület eredeti elnevezése: “Felsmann ház”. Az értékes kertben úgy helyezkedik el, hogy az utcai kaputól a ház bejáratáig szépen formált, íves kovácsoltvas szerkezetű filagória vezet. A ház haránt irányú középrizalitja kontyolt nyeregtetővel fedett, ehhez csatlakozik az alacsonyabb hosszirányú, mind a két oldalhomlokzaton oromfallal záruló épülettömeg. Az alagsor falfelületei téglaburkolatosak, az övpárkány felettiek vakoltak, vonalazott, sarokarmírozott architektúrával. Védendő értéket képviselnek az ingatlanon található egyéb építmények is, mint a téglaburkolatuú, fachwerkes jegyárusító pavilon.

Az ingatlanon található építményekre

24.

Hollós út 4.

9462

1885

Szabadon álló eklektikus villaépület. Épült 1885-ben, Schubert és Hickisch tervei alapján. Átalakítva 1980-ban. Tömegének fő összetevője egy “L” alaprajzú, magasabb gerincű, kontyolt nyeregtetős tömeg, amelyhez a hátsó homlokzaton alacsonyabb rizalit , az “L” forma  utca felé eső szárnyának meghosszabbításaként nyitott emeleti terasz, az “L” forma oldalhomlokzat felé eső végén emeletes toldalék, és az “L” töréspontjában az emeleti szintre felvezető lépcső és a bejárati zárt veranda csatlakozik. Az összetett tömeget egységes architektúra foglalja egybe.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

25.

Hollós út 6.

9461

1885

Szabadon álló villaépület. Wagner tervei alapján építve 1885-ben.Az épület fő homlokzatán oldalprizalit emelkedik ki a főpárkány felé nyúló toronnyal. Az oromfalat konzolos faszerkezet díszíti, íves kontúrt adva a hegyesszögű oromzatnak. Az épület jobb oldalán nagy terasz csatlakozik, erre kőbábos korláttal szegélyezett lépcső visz fel.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

26.

Hollós út 8. – Jenő út 2

9460

1885

Szabadon álló villaépület. Wagner tervei alapján építve 1885-ben.Az épület fő homlokzatán középrizalit emelkedik ki a főpárkány felé nyúló oromfallal. Az oromfalat konzolos faszerkezet díszíti, íves kontúrt adva a hegyesszögű oromzatnak. Az épület jobb oldalán nagy terasz csatlakozik, erre kőbábos korláttal szegélyezett lépcső visz fel. Az értékes kerten túl külön érték az eredeti míves kapu és kerítés.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre, valamint kerítésre, kapura

27.

Istenhegyi út 4/e

8289

1900

Eklektikus (neobarokk) stílusú, szabadonálló beépítéses villaépület.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

28.

Istenhegyi út 4/f

8290/1

1900

Eklektikus (neobarokk) stílusjegyekkel épült, szabadonálló beépítéses villaépület.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

29.

Kalóz út 12. - Ágnes út 11a.

9177/2

1892-ben Peterek és Wagner tervei alapján

Barokk stílusban épült lakóház, attraktív, gazdagon díszített homlokzatotokkal. A baloldali utca felőli mezője kéttengelyes, két-két félköríves záródású, nagyméretű nyílás ékesíti. Nyeregtetős tömegéből markánsan lép elő a nyolcszög öt oldalával záródó zárterkély-szerű középrizalit. Sarkait kör alakú oszlopok hangsúlyozzák. Megmaradt a kis emeletes kertészház, valamint nyomaiban az egykori kuglipálya. Az épület rangjához illőek a kovácsoltvas kétszárnyú kapuk is.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

30.

Karthauzi utca 14.

9236

1860 körül

Svájci stílusú egyemeletes villaépület, hatalmas kertben. A kert felé háromtengelyes homlokzatú, a középső rész rizalitszerűen kiemelt, az emeleten faszerkezetű, kétoldalt üvegezett nyitott verandával.

 

Az épület egészére

31.

Kiss János altábornagy utca 12.

7673

1900-10

Századfordulós, romanticizáló stílusjegyekkel épült, zártsorú beépítéses bérház.

Kiss János altábornagy utcai homlokzatra

32.

Krisztina körút 1. - Ignotus utca 5.

6811

1893

Eklektikus (neoreneszánsz) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

33.

Krisztina körút 3. - Ignotus utca 3.

6810

1890-1900

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

34.

Krisztina körút 5 - Csaba utca 3 - Ignotus utca 1.

6809

1900-10

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

35.

Lóránt út 13/a.

9662/2

1884 körül

Az utcával párhuzamosan fekszik a hosszú téglalap alaprajzú, középrizalitos épület, több toldással. Az eredeti épületrész oromzatos nyeregtetővel fedett, klasszikus arányú és részletképzésű volt. Az oromzatos véghomlokzatok kéttengelyesek, osztópárkánnyal és kváderes vakolatdíszekkel, valamint faragott nyíláskeretezéssel épültek.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

36.

Mátyás király út 12.

9505

1923

Klasszikus, három tengelyes homlokzatával fordul az utca felé. Középrizalitos szimmetrikus homlokzatát gazdagon díszített oromzatú, fa szerkezetű üvegezett veranda uralja. Az eredetileg egységes villában jelenleg három lakás található. A veranda jobb oldalán új lépcsőt alakítottak ki, primitív szerkezeti megoldásokkal. Az eredeti melléképületet átalakították, jelenleg két lakás van benne. A telekhatárra támfalat és garázsokat építettek.

Az épület egészére

37.

Mátyás király út 13/b. – Vilma utca 8.

9516/2

nincs adat

Tetőgerince merőleges az utcára. Aszimmetrikus főhomlokzatát fachwekes szerkezetű lépcsőház határozza meg. Az oldalhomlokzatok jellegzetes eleme a díszesen faragott könyökfallal alátámasztott eresz, a fióktetővel fedett zárterkélyek, és teraszok. A hátsó homlokzaton faoszlopos, díszes faoromzatú, csak az egyik oldalról beüvegezett terasz található, fa mellvédkorláttal. Védendőek még a kovácsoltvas korlátok és ablakrácsok is.

Az épület egészére

38.

Mátyás király út 18.

9500

1887

1887-ben eredetileg nyaralónak épült szabadon álló villaépület. Főhomlokzatának hangsúlyos eleme a középrizalit, valamint az épület ÉNY-i sarkán található fachwerkes torony. A középrizalit oromzata és a torony téglaburkolatú, sarok kváderezéssel.

Az épület egészére

39.

Mátyás király út 21.

9521    

1886 előtt. Átalakítva: 1929

Szabadon álló villaépület. Palafedésű nyeregtetős, rizalitos épület. Főhomlokzatát egyszerű, oromzatos rizalit uralja. A sarkokat sarokarmírozás emeli ki. A hátsó homlokzat bal oldali sarkán négyzetes torony épült, amelyből egykarú íves fokokból álló lépcső vezetett a kertbe.

Az épület egészére

40.

Mátyás kir. út 23. – Laura út 4.

9522

1889, Majoros Géza építőmester

1889-ben eredetileg nyaralónak épült szabadon álló villaépület. Az ingatlan a Mátyás király út felé emelkedik, így a kovácsolt vas kapun belépve rögtön az alagsor feletti teraszra jutunk. A főbejárat az emeleti teraszt tartó íves földszinti árkád alatt található. A bonyolult, tagolt tömegű épületet egyszerű architektúra fogja össze: vonalazott vakolatsávok, kváder utánzatok, nyugodt párkányok. Az épület jó állapotú, szépen helyreállított.

Az épület egészére

41.

Mátyás király út 25. – Laura út 3.

9524

1889

Szabadon álló villaépület. Lejtőre épült. Az utcáról a földszinti főbejárón keresztül jutunk az épületbe. A kert felöl a földszint alatti alagsor jelenik meg, ennek zárófödémére került a nagy földszinti terasz. Az utcai homlokzat meghatározó hosszfalas tömegéhez a bal oldalon haránt irányú tömeg csatlakozik, amely gazdagon díszített oromfalban végződik. Az eklektikus homlokzati architektúra jellegzetes vakolatdíszeit jól ellenpontozzák a téglával burkolt sima felületek.

Az épület egészére

42.

Moszkva tér 12.

6821

1900

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

43.

Moszkva tér 13. – Ignotus utca 23.

6820

1900 körül

Eklektikus stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

44.

Moszkva tér 14. – Ignotus utca 21.

6819

1900 körül

Eklektikus stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

45.

Moszkva tér 15. – Ignotus utca 19.

6818

1892 (Peterek és Wagner)

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

46.

Moszkva tér 16.

6817

1900-10

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

47.

Moszkva tér 18.

6815

1900

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

48.

Moszkva tér 19.

6814

1900

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

49.

Moszkva tér 21.

6812

1900

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

50.

Művész út 2. - Dalma út 2.

9322

1881-ben Helbisch Sándor terve alapján

Kontyolt nyeregtetőkkel fedett tagolt tömegének meghatározó képe a jelenlegi hátsókerti, valamikori utcai homlokzata. Földszinti részét az egész tömeget átfogó kőballuszterekkel kísért elegáns erkély, illetve annak kétoldali lépcsőfeljárója uralja. Figyelemre méltó az acél –üveg szerkezetű veranda ólomüveg ablakokkal. A magyarországi virágos szecesszió legszebb darabjai közül valók. Az épület külön értéke a három oldalról körülölelő gazdagon formált eklektikus kovácsoltvas kerítés. Kerti szökőkútját Zsolnai kerámia díszíti.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

51.

Müvész út 4. - Dalma út 1. 

9324

1920 körül

Szabadon álló lapostetős villaépület, mely 1920 körül épült. Földszinti részét az egész tömeget átfogó kőballuszterekkel kísért elegáns erkély, illetve annak kétoldali lépcsőfeljárója uralja.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

52.

Nagy Jenő utca 10.

7885/1

1910-20

Szecessziós stílusú szabadonálló beépítésű villaépület.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

53.

Németvölgyi út 23.

8300

1900

Romantikus-klasszicizáló stílusjegyekkel épült, szabadonálló beépítéses villaépület.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

54.

Normafa út 1/b.     

9458/2

1886 körül

Szabadon álló villaépület. A cserépfedésű kontyolt nyeregtetős, fő épülettömeg gerince az utcavonalra merőleges. Ehhez csatlakozik a főhomlokzatot alkotó két sarokrizalit, előreugró konzolos szerkezetű nyeregtetővel fedve. A hátsó homlokzathoz faszerkezetű veranda kapcsolódik,melyet mára erősen átalakítottak.

Az épület egészére

55.

Óra út 9.

9677/1

Az itt lakók szerint 1850-ben épült.

Az utcára és egyben a kilátásra féloldalt elhelyezett faszerkezetű, díszes oromzatos veranda néz. Az oromdeszkázat egy tűzeset következtében már nem az eredeti, mint ahogy a padlásablakokat is kicserélték a tetősíkból kiálló, stílusidegen bádog felépítményekre. A jobboldali homlokzat érdekessége egy negatív falsarokba épített díszes faszerkezetű tornác, mely valószínűleg egy kertkijáratot védett. Hátrafelé néző oromzat timpanonos kialakítású, kis kör alakú, díszesen rácsozott ablakokkal. A homlokzatot vakolattagozatokkal gazdagon díszítettek, melyeket festés is hangsúlyoz.

 

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

56.

Ordas út 6.

9346

1895-ben Peterek és Wagner terve alapján

Gazdag eklektikájú lakóépület, kertje védett. Utcai homlokzatának kontyolt nyeregtetős tömegéből markánsan emelkedik ki a baloldali saroktorony meredek bádogfedésű sátortetejével. Mérműves ablakok emlékképével formált gótizáló keretben ülő nyílászárók találhatók a földszinten., míg az emeleti timpanonban ugyancsak középkorias hangulatú tagozott csúcsívben, későgót szerű.

Az épület egészére

57.

Rege út 4.

9165

1892-ben  Aigner Sándor,

Törtvonalú alaprajzi kialakítású épület kontyolt nyeregtetőkkel. Utcai homlokzatából három félköríves loggián ülő nyitott emeleti erkély emelkedik ki íves nyílásokkal megtört falazott, vakolt mellvédjével. Oromzata romantikus hangulatú, középen kis erkéllyel, melyre két íves záródású ablak nyílik. A két sarok fiatorony kialakítású. Ívesen záródó csúcsdísze címert, vagy feliratot hordozhatott. Bal oldala – főleg a földszinten – jelentősen átalakított. Középső tengelyét rizalitszerűen hangsúlyozza a csonkakontyos előreugró nyeregteteje.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

58.

Szarvas Gábor út 20-22. – Szepesi utca 1-3.

10680

1912, Ifj. Lack János

1912-ben eredetileg nyaralónak épült szabadon álló villaépület, melyet az átépítések, bővítések jelentősen megváltoztatták. Az épület leghangsúlyosabb eleme a sarkon álló (eredetileg díszes) torony. Néhány helyen még felellhetőek a homlokzatok architektúrájának egyes díszes elemei, valamint megmarad az épület alaptömege, a nyílászárók osztásai.

Az épület egészére

59.

Szilágyi Erzsébet fasor 2.

6822

1900

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

60.

Szilágyi Erzsébet fasor 4.

6823

1914

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

61.

Szilágyi Erzsébet fasor 8.

6825

1920

Romantikus stílusjegyekkel épült, zártsorú beépítéses bérház.

Az épület egészére

62.

Szilágyi Erzsébet fasor 10.

6826

1910

Eklektikus (neoklasszicista) stílusú, zártsorú beépítéses sarokbérház.

Az épület egészére

63.

Tóth Lőrinc utca 7.

10027

Árkay

Századfordulós, historizáló stílusjegyekkel épült „Árkay-stílusú”, szabadonálló beépítéses villaépület, a „Bírák és ügyészek lakótelepe” tagja.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

64.

Tóth Lőrinc utca 37.

8308

1930

Historizáló stílusjegyekkel épült, szabadonálló beépítéses villaépület.

Az épület egészére és a hozzá tartozó földrészletre

65.

Városma-jor utca 71.

6835/13

1910 körül

Századfordulós, historizáló stílusjegyekkel épült szabadonálló beépítéses villaépület.

A villaépület egészére