Hegyvidéki Mesevár óvoda
Óvodavezető: | Bátyai Éva | |
Cím: | 1125 Budapest, Diós árok 1-3. | |
Tel.: | 393-51-90 | |
E-mail: | mesevar.ovoda(kukac)hegyvidek.hu | |
Honlap: | www.mesevarhegyvidek.hu |
Engedélyezett csoportok száma | Max./min. csoportlétszám | Engedélyezett férőhelyek száma |
---|---|---|
9 |
20-25 | 225 |
A Hegyvidéki Mesevár Óvoda gyönyörű, korszerűen felszerelt környezetben várja a gyermekeket.
Az óvodában jelenleg nyolc csoport működik.
A tornateremben rendszeres testedzésre nyílik lehetőség.
A tágas kiszolgáló helyiségek kényelmesek, a fejlesztő és logopédiai szoba nyugodt lehetőséget nyújt a külön foglalkozásokra.
Udvara tágas, új, korszerű játékeszközökkel felszerelt, ahol egész éven át jó levegőn mozoghatnak, játszhatnak a gyermekek.
A Budapest Főváros Önkormányzata Fővárosi Környezetvédelmi Alapjának 2019. évi pályázati támogatásával „Szenzoros mezítlábas tanösvény magas ágyás” került kialakításra.
A fertőzéses megbetegedések megelőzésére sószoba áll rendelkezésre. Úgy alakítjuk a napirendet, hogy minden gyermek heti két alkalommal részt vehessen az ott folyó foglalkozásokon.
Valamennyi csoportban 2 fő szakképzett óvodapedagógus, 1 fő dajka biztosítja a nyugodt, szeretetteljes körülményeket a kicsiknek. A pedagógiai munkát 3 fő pedagógiai asszisztens segíti.
Az óvodában óvodatitkár és segítő munkatársak látják el az egyéb feladatokat. A gyógypedagógus végzettségű fejlesztőpedagógus külön foglalkozás keretében fejleszti azokat a gyermekeket, akik segítséget igényelnek. Óvodapszichológus kollégánk és a logopédus támogatja az óvodai nevelést.
A logopédus a beszédkorrekcióra szoruló gyermekekkel foglalkozik.
A gyermekek egészséges étkeztetését a FH Gasztro Kft. konyhája biztosítja, a táplálékallergiás gyermekek ellátását dietetikus felügyeli.
Az óvoda hétköznap 630-1730 óráig fogadja a gyermekeket.
Az óvoda nevelési programjának lényegét az alábbiakban foglaljuk össze:
- Játék: Az óvodai nevelés folyamatában a szabad játék a nevelési célok elérésének legfőbb eszköze, ezért útkeresésünk, fejlesztő módszertani tevékenységünk elsősorban erre alapoz. Az alapvető szokások megteremtésével olyan érzelmi biztonság kialakítására törekszünk, amelyben a játék, mint az óvodás gyermek elsődleges tevékenysége kap fő szerepet. A gyermek játékát értő szeretettel figyelve kísérjük végig azt az utat, amit megtett, s azt, amit még meg kell tennie. A munkánk során arra törekszünk, hogy a közös játék és a jól kiválasztott játékszerek nevelésünk legfontosabb közvetítő eszközévé váljanak.
- A minket körülvevő világ tevékeny megismerése: Tudjuk, hogy az óvodáskor a legalkalmasabb az alapvető szokások megalapozására, éppen ezért nagyobb hangsúlyt kap a környezetvédelem, a környezettudatos nevelés fontossága, környezettudatos magatartás megalapozása. A Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat támogatásával óvodakerttel bővültünk, ahol a gyermekek játszva sajátíthatják el a különféle növények termesztését, gondozását, további felhasználását.
- Az egészséges életmódra nevelés: Kiemelten kezeljük az egészséges életmódra nevelést, az óvodás gyermekek testi-lelki gondozását, amelyben a mozgásfejlesztést, mint a gyermeki lét egyik feltételét vesszük figyelembe. Törekszünk az egészséges táplálkozás elősegítésére, a táplálékallergiások megfelelő ellátására.
A gyermeki személyiség egyéni fejlesztése a komplex nevelési folyamatban: Az egyszeri és megismételhetetlen gyermeki személyiség szabad kibontakoztatása egyéni ütemeltolódásokkal és természetes szükségleteikkel összhangban a kéz, nyelv, fantázia segítségével a mozgásos-manuális, művészeti területeken keresztül valósul meg. A gyermeknek joga van ahhoz, hogy megkapja a neki megfelelő gondoskodást és nevelést. Olyan körülmények közt fejlődhessen, mely igazodik egyéni szükségleteihez. Ezért olyan légkört és feltételeket teremtünk, hogy az a gyermek is eredményesen fejlődjön, aki valamilyen okból lemaradt társaitól, korosztályától, valamiben kiemelkedőbb, mint társai.
Pedagógiai programunk alappillérét képező hármas egység: játék - környezeti nevelés - egészséges életmódra nevelés mellett a gyermekek tehetséggondozása irányított tevékenységi keretek között történik, mely hozzájárul a gyermekek korszerű látásmódjának alakításához.
A kiválóan kreatív gyermekek saját csoportjukban élik óvodás életüket. A mi feladatunk, hogy segítsük őket a továbbfejlődésben, tovább erősítsük erős oldalukat.
- kiemelkedő képességű gyermekek felismerése, fejlesztése
- művészet ismeretére, szeretetére nevelés
- művészeti ág művelésére nevelés
- kreativitás, alkotó gondolkodás és cselekvés kialakítása
Azért tartjuk fontosnak az ilyen irányú tehetséggondozást, mert a gyermekek ugyanezeket a tevékenységeket folytathatják a kerületi iskolákban.
A gyermekek szüleik segítségével, az óvodapedagógusok ajánlásával nagycsoportos kortól választhatnak a három féle tevékenységből, melyen heti egy alkalommal vesznek részt a délelőtt folyamán.
Tevékenységi területek:
- Kézműves technikák fejlesztése---- „Művész-vár”
- Mozgás koordináció fejlesztése---- „Mocorgó-vár”
- Kreatív, logikus gondolkodás fejlesztése----„Tudás-vár”
Programunk megvalósításának célja:
- A kisgyermek örömmel járjon óvodánkba, érezze jól magát.
- A nevelés, oktatás folyamatában nagy szerepet tulajdonítunk a családnak, ezért céljainkat a családokkal együttműködve, közösen kívánjuk megvalósítani.
- A játék és az alkotótevékenységek során alapkészségeik, kézügyességük, megfigyelő képességük, figyelmük, esztétikai ízlésük fejlesztése.
- Egészséges és az egészség megóvására törekvő, szellemileg érett, érdeklődő, fogékony, nagy tudásvágyú, gazdag ismeretanyaggal rendelkező, kiegyensúlyozott személyiségű gyermekek nevelése.
- A gyermeknek minél több élményhez juttatása és természetes kíváncsiságának kielégítése, a legfőbb tevékenységen, a játékon keresztül.
- A magyar nyelv, a helyes beszéd megtanítása.
- A sikeres iskolai beilleszkedéshez szükséges testi, szociális és pszichés érettség kialakítása.
- A kiemelt figyelmet igénylő gyermekek differenciált és egyéni fejlesztése.
A megvalósítás módja:
- A valódi ismeret az, amit a gyermek önmaga szerez meg. Ennek megfelelően készítjük el éves nevelési tervünket, tervezzük mindennap tevékenységeinket, programjainkat.
Ünnepkörökre tervezzük foglalkozásainkat és kiegészítő tevékenységeinket is.
Élményszerző kirándulásokat szervezünk, melynek során a gyermekek közvetlenül tapasztalhatják a körülöttünk lévő világot.
Lehetővé tesszük, hogy a szülők részt vegyenek a csoport munkájában, ötleteikkel, gyakorlati munkájukkal. Velük együtt alakítottuk ki hagyományainkat.
- Születésnapok
- Alma- vagy szőlőszüret gazdaságban
- Márton-nap
- Mikulás várás
- Adventi, karácsonyi készülődés
- Luca napi népszokások
- Karácsony
- Farsang
- Mesevár hét – az egész hét a mese jegyében zajlik
- Húsvét
- Anyák napja
- Gyermeknap. Egész napos kirándulást szervezünk
- Évzáró
- Nemzeti ünnepeink
A természet védelme kapcsán jeles napjaink:
- Víz világnapja
- Föld napja
- Madarak, fák napja
Az ünnepek alkalmával a szülők és óvónők közösen ajándékozzák meg a gyermekeket énekkel, bábelőadással, zenedélutánokkal. Ajándékot készítünk, sütünk-főzünk a gyermekekkel. Játszóházat szervezünk a szülők részvételével, közösen készítjük el az ünnepi díszeket, jelképeket.
- Évente egyszer családi kirándulást szervezünk.
- Meghívunk bábelőadókat, zenekarokat, művészeket, ezáltal biztosítva azt, hogy a gyermekek minél több élményhez jussanak.
- Előadásokra, koncertekre, múzeumba, állatkertbe megyünk.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai „Madárovi” foglalkozásokat tartanak a gyermekek számára.
Az óvodában a délutáni időszakban lehetőséget adunk külön foglalkozásokra, szülői igények alapján, aktív nevelési időn túl. Ezeket külsős szakemberek tartják, a szülőkkel való megállapodás alapján. Szem előtt tartjuk azt, hogy a gyermek kiegyensúlyozott fejlődéséhez szükséges nyugodt óvodai lég- kör, az óvodai nevelés alapfeladata ne sérüljön.
Ezek a lehetőségek programunkhoz illeszkedően - kiemelve az egészséges életmódra nevelés célkitűzéseit - az alábbiak:
- Ovi foci
- Buborék torna
- Judo
- Jazz balett
- Úszás – intenzív 2 hetes kurzusokban, június elején a nagyobbaknak és a középsősöknek
- Katolikus és református hittan (amennyiben igény van rá 5 éves kortól)
Elnyert szakmai címeinkre büszkék vagyunk:
- Madárbarát Óvoda (2015)
- Zöldóvoda (2016, 2020)
- Nárcisz Óvoda (2017)
- Biztonságos Óvoda (2018)
Valamennyi munkatársam nevében:
Bátyai Éva óvodavezető