Szerkezetkész a városmajori klinika új diagnosztikai tömbje
Elérte legmagasabb pontját a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának új diagnosztikai tömbje, ebből az alkalomból bokrétaünnepet tartott az intézmény. Az építkezés befejezéséig még egy évet várni kell, az átadást követően azonban másfélszeresére nő majd a gyógyító-, oktatási, illetve kutatási tevékenységével egyaránt kiemelkedő eredményeket felmutató klinika területe.
„Jó befektetésnek bizonyult, hogy adományként, a fejlesztés megvalósítását elősegítve ingyen adtuk oda a telket” – mondta el a bokrétaünnep alkalmából Pokorni Zoltán polgármester, utalva arra, hogy a Hegyvidéki Önkormányzat négy évvel ezelőtt térítésmentesen ruházta a magyar államra a Városmajor utca 70. szám alatti ingatlan tulajdonjogát. A kerület leköszönő vezetője szerint a hegyvidékiek érdeke az, hogy a kórházi ellátások a közelükben, tömegközlekedéssel is könnyen elérhetőek legyenek, ezért is „szurkol” annak, hogy a budai centrumkórház itt, Közép-Budán, lehetőség szerint a Szent János Kórház bázisán jöjjön létre.
Bár sok érv szól a Semmelweis Egyetem kapacitásainak pesti koncentrációja mellett, a polgármester hangsúlyozta, hogy a szív- és érgyógyászati központnak a jelenlegi helyén kell maradnia, hiszen ez szolgálja hosszú távon a közép-budai centrumkórház megvalósulását. Épp emiatt üdvözlendőnek tartja a városmajori klinika fejlesztését. Kitért rá, hogy a sűrű városi szövetben az egészségügyi intézmények működése mindenütt komoly parkolási problémákat okoz, az újabb fejlesztések esetében ugyanakkor sokszor épp a parkolóhelyek kialakításán próbálnak spórolni a döntéshozók. A mostani beruházás nagy erénye, hogy az új tömb részeként mélygarázs is épül – tette hozzá.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója arról beszélt, hogy 2002 óta folyamatosan zajlanak náluk az építkezések, úgy, hogy közben a gyógyítómunka sem szünetel. Az új diagnosztikai tömb intézményük 112 éves történetének legnagyobb beruházása, aminek keretében másfélszeresére bővül az oktatásra, kutatásra és betegellátási célokra használható területük. A 9,1 milliárd forintból jövő év szeptemberére felépülő, 4500 négyzetméteres új tömbben két CT és két MR, elektrofiziológiai és hibrid intervenciós labor, új ambulanciák, köztük egy transzplantációs ambulancia, valamint intenzív osztály fog működni, ezek mellett pedig újabb hallgatói terek kerülnek kialakításra.
„Nem csak az esetszámot tudjuk majd növelni. Képesek leszünk arra is, hogy tudományosan, innovációban, másokkal való együttműködésben még további fejlődést biztosítsunk” – jelentette ki a rektor, aki büszkén adott hírt arról is, hogy a szív- és érgyógyászati klinikák teljesítményét bemutató, friss rangsorban intézményük világviszonylatban a 31., az Európai Unióban pedig a 11. helyet foglalta el. Ezzel számos nagynevű központot, illetve minden ázsiai egyetemet megelőztek, ami igazolja kiemelkedő szakmai eredményeiket.