Szakrális textilek a polgármesteri hivatal folyosógalériájában
Csatlakozva a 18. alkalommal megrendezett Ars Sacra Fesztiválhoz művészi textilekből nyílt kiállítás a polgármesteri hivatal első emeleti folyosógalériájában. Makkai Márta, Ferenczy Noémi- és Rózsa Anna-díjas textilművész Színek és fények című tárlatán a szakrális béke jelenik meg.
„Az igazság békét teremt” – az Ézsaiás prófétától származó gondolat az idei Ars Sacra Fesztivál jelmondata, amire Fonti Krisztina is utalt köszöntőjében, amelyet a polgármester távolléte miatt Jeneiné Kisszebeni Zsófia tolmácsolt. Mint elhangzott, az Ars Sacra indításakor senki sem gondolta, hogy amikor eléri a nagykorúság küszöbét, ilyen kiszolgáltatott lesz a világ és különösen Európa. Ahogyan fogalmazott, „tele vagyunk békétlenséggel, feszültséggel, konfliktusokkal, az évtizedes béke után újra félteni kell a jövőnket. Ebben a bizonytalanságban pedig mindennél nagyobb szükségünk van a hitre, a nyugalomra”. Erre a közhangulatra reflektál Ézsaiás próféta mondata, hiszen ma mindennél nagyobb szükségünk van az igazságra és a békére. Felértékelődik tehát azoknak a csatornáknak a szerepe, melyek el tudják juttatni ezt az üzenetet az emberekhez. „Erre kiválóan alkalmasak a művészeti alkotások, hiszen megérintik az ember lelkét, és ennek megvalósulásában segítenek az Ars Sacra missziós erejű programjai”.
Fonti Krisztina örömét fejezte ki, hogy Hegyvidék számos helyszínnel csatlakozott idén is a fesztiválhoz, és ad lehetőséget az érdeklődőknek, hogy találkozzanak a szakrális művészetekkel.
A Galéria 12 Egyesület tagjaként Makkai Márta munkássága harmóniában van a fesztivál szellemiségével, alkotásaiban fontos szerepet kap a hit, az ember, az élet igenlése, a békét és megnyugvást kereső szív.
Kapcsolódva az alpolgármester szavaihoz, a kiállítást méltató Feledy Balázs művészeti író kifejtette, hogy az Ars Sacra Fesztivál egészen különleges színfolt, hiszen egy olyan területet vesz célba és egy olyan emelkedett gondolatiságot képvisel, amiről a nagy kiállítóhelyeink általában elfelejtkeznek. És ugyanígy méltatlanul kevés szó esik magáról a textilművészetről is, talán azért, mert kiesik a kultúráról beszélő influenszerek látóköréből. Ezért is nagy jelentőségű minden olyan alkalom, ami népszerűsíti ezt a művészeti ágat. Holott a magyar textilesek különösen ’56 után kezdődően egyre jelentősebb alkotásokkal jelentkeztek, a nagy kiugrás a 70-es években történt, és ennek Makkai Márta aktív részese volt. Korábban foglalkozott festészettel, ez a tudás munkáiban is megmutatkozik. Készített sálakat, vállkendőket, autonóm szövött kárpitokat, tértextileket, applikált, nyomott kárpitot, zászlót. szívesen alkalmaz különleges technikákat, mint amilyen a szövött-festett ikat vagy a japán sibori Ezekkel a nem hagyományos megoldásokkal egyedi látványt valósít meg. Bátran nyúl a modern technikákhoz is, mint a digitális nyomat vagy a számítógépes grafika. „Lírikus látványt nyújtanak alkotásai, textiljeiben mindig is fenntartotta a spirituális érdeklődését, ami egy ponton átlép szakralitásba” – hangsúlyozta Feledy Balázs, aki szerint ezt a folyamatot járhatjuk végig a mai kiállításon is, amelynek egyéni fény- és az anyagalkalmazása, a természetábrázolás különlegessége mindannyiunkat megérinthet.