Az ország egyik legkorszerűbb mentőállomása jött létre az Alkotás utcában
Jó hír a Hegyvidéken, illetve a környéken élők számára, hogy a Budai Mentőállomás nem költözött el máshová a Testnevelési Egyetem sporttelepének fejlesztése miatt, hanem maradt a korábbi helyén. Sőt, teljes egészében megújult és közel duplájára bővült az egyetemi fejlesztéshez kapcsolódóan, így most már korszerű és komfortos körülményeket biztosít az állomás az itt dolgozó több mint száz mentősnek.
„Hatalmas dolog, ha azoknak tudunk segítséget adni, akik hivatásukként segítenek embereken, életeket mentenek és mindig ott vannak, amikor baj van” – mondta a megújult mentőállomás ünnepélyes avatásán az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár. Bidló Judit örömét fejezte ki, hogy a létesítmény felújítását sikerült összehangolni a Testnevelési Egyetem fejlesztésével. Hozzátette, hogy a beruházással az ország egyik legnagyobb és legkorszerűbb mentőállomása jött létre.
Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke arról szólt, hogy a felújítással minden olyan igény megvalósult, amellyel a mentési munka a legmagasabb színvonalon végezhető. Kitért rá, hogy az építkezés ideje alatt is az egyetem területén biztosítottak ideiglenes elhelyezést a mentőknek, a megújult állomás egyetemi integrációja pedig kiválóan sikerült.
„Olyan helyre kerültünk, ami nemcsak Magyarországon, hanem Európában is kiemelkedő színvonalú” – jelentette ki Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, megjegyezve, hogy ez az egyik legforgalmasabb mentőállomás, így elég kevés időt tudnak bent tölteni a kollégái. Reméli ugyanakkor, hogy ezt a kis időt is pihentető módon tudják eltölteni a mentősök a megújult helyen. A főigazgató megemlítette, hogy az itt dolgozó bajtársai több mint félmillió betegnek nyújtottak segítséget az elmúlt húsz évben.
Pokorni Zoltán polgármester felidézte, hogy több mint húsz évvel ezelőtt, 2000-ben is járt ezen a helyen, amikor az akkori polgármesterrel, Mitnyan Györggyel és Gógl Árpád egészségügyi miniszterrel felavatták a mentőállomás elődjét. Két évtized alatt eléggé elhasználódott az épület, mostanra viszont gyakorlatilag teljesen újjáépült, sőt, majdnem kétszeresére bővült. Szükség is volt a nagyobb és komfortosabb terekre, hiszen több mint százan dolgoznak itt. Tavaly közel 20 ezer, idén pedig, október végéig már több mint 16 ezer mentési feladatot láttak el a budai mentősök, ez naponta átlagosan ötven-hatvan esetet jelent.
A polgármester, mint mondta, részese volt korábban annak a mérlegelésnek, vitának, ami arról szólt, lehetne-e máshová helyezni a mentőállomást. Ő azt az álláspontot képviselte, hogy a bázis tökéletes helyen van Buda közepén, hiszen a XII. kerületiek mellett a hidegkútiakat és lágymányosiakat is kiszolgálja, sőt még Pestre is át tud menni az Erzsébet híd közelsége miatt. Ráadásul az Alkotás utcában a villamospályán is haladhat a mentő, így akkor is gyorsan el tud érni a céljához, ha épp dugó van ezen az útvonalon.
Az új Budai Mentőállomás tervezési munkái 2017-ben indultak el. 2022-ben készültek el a kiviteli tervek és kezdődött el az építkezés, ami ez év nyarán ért véget. A régi, 1000 négyzetméteres állomásépületnek csak a tartószerkezete maradt meg, annak minden más része megújult, illetve 800 négyzetméterrel kibővült. Egyebek mellett új öltözőket és éjszakai tartózkodókat, egy 70 négyzetméteres közösségi helyiséget és egy nagyméretű teakonyhát alakítottak ki. Megújult a teljes gépészet, hőszivattyús hűtéssel és fűtéssel látták el az épületet, amelynek garázsában egy korszerű autómosó-berendezést is felszereltek. A beruházás bruttó összköltsége 2,5 milliárd forint volt és teljes mértékben kormányzati forrásból valósult meg.