Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Gyorsbillentyűk listája

Mit tehet az önkormányzat a problémás építkezések ügyében?

Mit tehet az önkormányzat a problémás építkezések ügyében?

Építési ügyekben az önkormányzat beavatkozási lehetőségei meglehetősen korlátozottak, hiszen az építéshatósági jogkörök évekkel ezelőtt a kormányhivatalokhoz kerültek, az építésügyi eljárások nyilvánossága mostanra gyakorlatilag megszűnt, ügyfélként pedig már csak a közvetlen telekszomszédok kapcsolódhatnak be egy-egy eljárásba. Ezzel együtt, bizonyos esetekben még maradt némi mozgástere a kerületnek – derült ki Kovács Gergely szavaiból, aki a „Találkozz a polgármesterrel!” címmel ismét megrendezett fórumon ezúttal a helyi ingatlanberuházásokról beszélt, és válaszolt a felmerülő kérdésekre.

06

Elhangzott, hogy azt a korábbi gyakorlatot nem kívánja folytatni az önkormányzat, hogy a használaton kívüli intézményi területeken a meglévő – sűrűbb beépítést lehetővé tévő – beépítési paraméterekkel engedélyezi a lakófunkció megjelenését. Olyan átminősítéseket sem akar végrehajtani a kerület új vezetése, amivel csökken a zöldfelület, illetve növekszik a beépíthetőség.

A polgármester elmondta, hogy az új önkormányzat a XII. kerület összes nagyobb építési telke esetében településrendezési szerződés megkötését teszi kötelezővé, hogy a tulajdonosok közcélú fejlesztéseket – például járdaépítést, vagy a környékbeliek által is használható parkolóhelyek kialakítását – is vállaljanak. Előfordul ugyanakkor az is, hogy egy-egy beruházást a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek minősít, amivel lényegében minden szabályt, kötelezettséget felül lehet írni. Jelenleg ilyen, kiemelt ingatlan a Virányos úti, egykori honvédségi kutatóintézet területe, amit az állam a református egyháznak adományozott, az egyház pedig nemrég átadott egy cégnek. Arról, hogy mi épülne itt, egyelőre nincs ismerete az önkormányzatnak.

10

A volt rendőrtiszti főiskola hatalmas, Széchenyi-hegyi területét a kormány szintén a reformátusoknak, valamint két bencés szervezetnek adta oda. Kovács Gergely elmondta, hogy az érintett egyházi tulajdonosok képviselőivel tárgyalni fog, hogy az itt található erdőrész a jövőben is megmaradhasson erdőnek. A polgármester több más, jelentős építési terület várható sorsáról is beszélt a fórumon. Kitért rá, hogy az önkormányzat számos esetben fel tudta venni a kapcsolatot a tulajdonosokkal, egy-egy, már lezajlott megbeszélés eredményeként pedig sikerült a környéken élők érdekeit figyelembe vevő, kompromisszumos megoldásokat találni.

Az eseményről készült felvétel itt megtekinthető: