Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Gyorsbillentyűk listája

Mit sikerült eddig elérnie az új önkormányzati vezetésnek?

Mit sikerült eddig elérnie az új önkormányzati vezetésnek?

Építkezésekkel és a közlekedéssel kapcsolatos kérdésekről, a zöldterületek fejlesztéséről, a kulturális és közösségi élet felpezsdítéséről, valamint az átlátható működésről is szó esett Kovács Gergely legutóbbi fórumán. A kerület polgármestere Kocsik Tekla és Vadász Gábor alpolgármesterekkel közösen összegezte a tavaly októberben újjáalakult önkormányzat eddigi teljesítményét.

talpol0608_6_of_9

„Alapvető cél, hogy minél kevesebb beépítés történjen a kerületben” – jelentette ki a polgármester, kitérve rá, hogy míg az előző vezetés beerdősült ingatlanokat szeretett volna lakóövezetbe vonni, addig az új vezetés kezdeményezte a fővárosnál több, önkormányzati tulajdonú, beépíthető ingatlan közparkká, közjóléti erdővé történő átminősítését. Arról is szólt, hogy a kerületben nagyjából tizenöt nagyobb, magántulajdonban lévő, beépíthető ingatlan maradt. Ezek tulajdonosaival a hivatal felvette a kapcsolatot, egyebek mellett azzal a céllal, hogy összehozzák őket a szomszédjaikkal. Az ilyen találkozók mindkét fél számára előnyösek lehetnek: a szomszédok bizonyos igényei teljesülhetnek, illetve a beruházóknak sem kell hosszú pereskedés elé nézniük, ha a vitás kérdésekben még az építkezés előtt megegyezésre tudnak jutni.

Mivel az építéshatósági jogkörök évekkel ezelőtt a kormányhivatalokhoz kerültek, Kovács Gergely szerint az önkormányzat kezében lényegében egyetlen eszköz maradt, hogy kompromisszumos megoldásokra bírja a beruházókat – például arra, hogy az építkezéssel együtt a közterületeken is végezzen el különböző fejlesztéseket. Ez az eszköz településrendezési szerződés, aminek megkötésére minden nagyobb terület tulajdonosát kötelezni fogják a XII. kerületben.

„Óriási az átmenő forgalom, ami a főútvonalak mellett a kis utcákat is terheli” – mondta el Vadász Gábor alpolgármester, aki a probléma kapcsán arról tájékoztatta a fórum résztvevőit, hogy már folyamatban van a közbeszerzési eljárás egy átfogó forgalomszervezési koncepció kidolgozására. Hozzátette, hogy iskolabuszok indítását is tervezi az önkormányzat, amivel valamelyest enyhíteni lehetne a gyerekek autós szállításával összefüggő forgalmi terhelést.

A parkolóhelyek zsúfoltságának mérséklése érdekében szintén több mindent tesz a kerület. Elhangzott, hogy az eddigi, 100%-os kedvezmény csökkentésével már nem csak a kétezer forintos adminisztrációs díjat kell fizetniük a fizetőövezetben lakóknak, ezáltal 15%-kal kevesebb várakozási engedélyt váltottak ki a lakók. A parkolási lehetőségek bővítésének céljából az önkormányzat tárgyalásokat kezdett egyes intézményekkel, szolgáltatókkal, például a Testnevelési Egyetemmel és a MOM Parkkal, hogy a mélygarázsaikat a környéken élők is használhassák.

Tervben van a parkolási zónák bővítése, valamint a kizárólagos lakossági parkolóhelyek számának növelése. A Normafánál a nem kerületi autósok esetében emelné a parkolási díjat az önkormányzat, a Konkoly-Thege Miklós úton megtiltaná a várakozást, míg a Távcső utcába, illetve a környéken lévő, néhány kisebb utcába hétvégenként csak az itt lakók, engedéllyel hajthatnának be.

Vadász Gábor arról is beszélt, hogy az új vezetés kiemelt céljai közé tartozik a kerületi alközpontok fejlesztése. Elsőként a Svábhegy központja újulhat meg: a fogaskerekű vasút állomásépületének felújítása és új funkcióval való megtöltése, gyalogátkelőhely építése és parkosítás egyaránt szerepel az elképzelések között. Zöldterület-fejlesztés valósulna meg a Böszörményi út elejénél is, a jelenlegi, kis parkoló és játszótér helyszínén, valamint a Kiss János altábornagy utcai kormányhivatal előtt. A vízmegtartás egyik mintaberuházásaként a Pagony utcában, a kutyafuttató aljánál esőkert létesül, a Városkútnál pedig kis tavat alakít ki az önkormányzat.

A polgármester arról adott hírt, hogy a főváros kezelésében lévő városmajori park állapotának javításához a XII. és a II. kerület 20-20 millió forinttal járul hozzá, a kezdeményezésükhöz pedig cégek is csatlakoztak felajánlásaikkal. A Széll Kálmán tér rendszeres takarításába szintén beszáll a Hegyvidék takarítógéppel és személyzettel, valamint az utcabútorok felújításában is szerepet vállal.

A Böszörményi úti üres telken csak a „foghíjakat” építené be az önkormányzat, a hangsúly itt egy új közösségi tér kialakításán van. A Dobsinai úti inkubátorház az elképzelések szerint ősszel indulna el, ahol helyi alkotók olcsón bérelhetnek majd maguknak helyiséget, cserébe rendszeresen programokat nyújtanának a kerületieknek.

talpol0608_3_of_9

Újra lesz egy többnapos, őszi fesztivál a Hegyvidéken, ennek programjaihoz a kerületi nagykövetségek is hozzá fognak járulni azzal, hogy bemutatják országaik kultúráját. Az utcabálok, szomszédünnepek megvalósítását is segíteni kívánja az önkormányzat. Akik önkénteskedni szeretnének, azok a napokban elindult reszvetel.hegyvidek.hu/onkentesseg oldalon jelentkezhetnek különböző feladatokra.

A humán ügyekért felelős Kocsik Tekla alpolgármester megemlítette, hogy ferencvárosi mintára a XII. kerületben is elindul a védettlakás-projekt. Ennek keretében családon belüli erőszakot elszenvedők kaphatnak lehetőséget arra, hogy el tudják hagyni a bántalmazót, új életet tudjanak kezdeni. A Hegyvidéki Családsegítő és Gyermekjóléti Központtal együttműködve hamarosan megkezdi működését a Raktér, ahol adományokat lehet gyűjteni a rászorulóknak, emellett pedig közösségi programok kaphatnak helyet.

Kovács Gergely polgármester elmondta, hogy az önkormányzat átlátható működésének biztosítása érdekében a Transparency International fogja figyelemmel kísérni az aktuális közbeszerzéseket, és tanácsokat ad majd annak érdekében, hogy az egyes eljárásokban minél nagyobb verseny alakulhasson ki. A szervezet a múlt feltárására is felkérést kap, mindenekelőtt a lezajlott építési beruházásokat, valamint a Fáber Kft. korábbi működését fogja górcső alá venni.