Ma van a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja
Az Országgyűlés 2000. évi döntése értelmében Magyarország 2001 óta minden évben április 16-án tartja a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. A megemlékezést kezdeményező Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter a budapesti gettó felszabadításának 55. évfordulóján, 2000. január 18-án javasolta, hogy a középiskolákban minden évben április 16-án emlékezzenek meg a holokausztról.
A járványügyi helyzetre tekintettel idén a nemzeti ünnepek és emléknapok facebook-oldalán (https://www.facebook.com/nemzetiunnepek/) és YouTube-csatornáján az emléknaphoz kötődő tartalmak online válnak elérhetővé.
Többek között online lesz elérhető Kovács Tamás, a Holokauszt Emlékközpont igazgatójának köszöntője; Németh Linda és Jakab Attila, a Holokauszt Emlékközpont történészeinek összefoglalója az emléknapról és a múzeumról; Mezei Mónika tanárnő rendkívüli történelemórája a magyar holokauszt emlékezetéről és Klacsman Borbála történész beszélgetése Fahidi Éva írónővel, színésznővel, holokauszt-túlélővel. Emellett elérhetőek lesznek a következő dokumentumfilmek: Ámos Imre, az Apokalipszis festője című portréfilm; Egy világkiállítás hatása az Apokalipszis festőjére dokumentumfilm; Csodarabbik földjén/Add tudtul fiaidnak; Akik lelke megmaradt a hitben – a debreceni zsidóság története (a Debrecen TV jóvoltából ingyenesen elérhető a YouTube-on). Szintén közzétesznek néhány napra több mozifilmet. A Saul fia április 16. és 23. között megtekinthető a Vimeo oldalán és YouTube-on. Továbbá a Sorstalanság (április 16. és 30. között) szintén YouTube-on lesz elérhető.