Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Gyorsbillentyűk listája

Közös emlékezés az ostrom áldozataira

Közös emlékezés az ostrom áldozataira

Hetvenhét évvel ezelőtt ért véget Budapest második világháborús ostroma, amiben mintegy 120 ezer katona és közel 40 ezer civil vesztette életét. A tragikus események évfordulóján közösen emlékezett az áldozatokra az I., a II. és a XII. kerületi önkormányzat a budavári Kapisztrán téren.

naszalyi_marta01

A megemlékezésen mindhárom kerület polgármestere részt vett. A Hegyvidéki Önkormányzat részéről Pokorni Zoltán arról beszélt, hogy Budapest ostroma – amiben a huszadik század két leggonoszabb európai diktátorának, Hitlernek és Sztálinnak a hadserege csapott össze – a világtörténelem egyik legvéresebb, legszörnyűbb városostroma volt.

pokorni_zoltan01

„Tízezrek estek áldozatul, katonák és civilek, magyarok, németek és oroszok, nők és férfiak, gyermekek és aggastyánok, zsidók és nem zsidók. Meghaltak olyanok, akik maguk is bűnösei voltak a pusztításnak és olyanok, akiknek ártatlan életén átgázolt a történelem” – mondta a polgármester, hozzátéve, hogy nem csak a halottak az ostrom áldozatai: „ide sorolhatók a százezrek, akiket elhurcoltak, megerőszakoltak, akik testileg vagy lelkileg megrokkantak, akik elvesztették szüleiket, gyermekeiket, szeretteiket, vagy akiknek az életük munkája vált semmivé.”

orsi_gergely01

Pokorni Zoltán szerint „mi, magyarok ebben a történelmi összecsapásban a rossz oldalra kerültünk; a várvédők rossz ügyért küzdöttek és haltak meg, ilyenformák ők is áldozatok lettek, akár a sokezernyi civil, akikkel bomba, terror vagy az éhség végzett.” A polgármester ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy az ostrom apokaliptikus napjaiban „nemcsak az önzés, a vérszomj és a gonoszság tombolhatott, hanem a bátorságnak, az önfeláldozásnak és a bajtársiasságnak is számtalan megnyilvánulását őrizzük.”

Február 11-én és 12-én, pénteken és szombaton 17:30-19:30-ig a Kapisztrán téri Magdolna-toronyra vetített, mozgóképes fényfestés emlékeztet Budapest ostromának mérhetetlen pusztításra. Február 13-án, vasárnap 14 órától, a Kapisztrán térről induló sétán Ungváry Krisztián történész eleveníti fel a hetvenhét évvel ezelőtti eseményeket, majd 15:30-tól a budavári Városháza épülete alatt található, természetes barlangtermek mesterséges összekötésével 1939-42 között kiépített légvédelmi óvóhelyet járhatják be az érdeklődők.

magdolna_torony04