Indulnak a társasházi pályázatok
Ebben az évben is kiírja az önkormányzat a társasházi és az értékvédelmi pályázatait. Emellett arról is döntött a képviselő-testület, hogy a rászorulóknak járó egyes pénzbeli ellátások kapcsán megemeli a jogosultsági jövedelemhatárokat, illetve a támogatások összegét.
100 millió forintos keretösszeggel az idén is meghirdeti az önkormányzat a 4-49 lakással rendelkező társasházak, lakóközösségek számára a társasházi pályázatát. Ennek részeként 80 millió forintos keret áll rendelkezésre a tervezett felújításokra, amelyek közül kiemelten támogatottak a homlokzati, illetve az utcai bejáratoknál elvégzendő felújítási munkák. 20 millió forint az úgynevezett „vis maior” keret, ami a váratlan közműfelújítások, rendkívüli káresemények, épületszerkezetek gyors romlását okozó hibák elhárításával összefüggő munkálatok támogatására biztosít lehetőséget.
A legalább 50 albetétes épületek felújítási munkáira a „Szövetség a nagyobb társasházakkal és lakásszövetkezetekkel” elnevezésű pályázatát írja ki ismét az önkormányzat. Ennek támogatási kerete az idei évre 24 millió forint.
A kis és nagy társasházak felújítási pályázatainál a korábbiakhoz képest fontos változás, hogy a beadás lehetősége már nem folyamatos, az 50 lakás alattiak esetében ugyanis 2025. május 20. (kedd) 14 óra, a nagyobbaknál pedig 2025. május 22. (csütörtök) 14 óra a benyújtási határidő. A „vis maior” pályázatok esetében továbbra is a rendkívüli eseményt követő 60. napig lehet támogatást igényelni.
A fővárosi és kerületi helyi védett, illetve az egyéb jogszabállyal védelemben részesített épületekre vonatkozó értékvédelmi pályázat is meghirdetésre kerül, erre a költségvetés 50 millió forintos keretet biztosít. Az idei kiírás célja az előzőekhez hasonlóan az, hogy elősegítse az érintett épületek egyedi védendő értékeinek felújítását, visszaállítását.
Több rászoruló veheti igénybe a támogatásokat
Az utóbbi években történt gazdasági változások miatt az egyes pénzbeli támogatások igénybevétele jelentősen csökkent, mert a jogosultsági határértékek nem követték le a kerületi lakosság jövedelmi változásait. Annak érdekében, hogy az anyagi segítséget minél több rászoruló igénybe tudja venni, a képviselő-testület felülvizsgálta a támogatások megállapításának feltételeként meghatározott jövedelemhatárokat.
A születési támogatás, a gyógyászati segédeszköz vásárlásának támogatása, a tanévkezdési támogatás, az iskolai tanulók szociális ösztöndíja és a táborozási támogatás esetében a gyermeket gondozó családoknál 107.700 forintról 123.100 forintra, míg a fokozottan rászoruló családoknál 124.700 forintról 138.500 forintra emelkedik az egy főre jutó jövedelem határa. A menekült gyermekek nyári táboroztatása az eddigi 124.700 helyett ezentúl 138.500 forintos jövedelemhatárig biztosítható támogatásként. A méltányossági eljárás során alkalmazott 107.700 forintos jövedelemhatár 123.100 forintra változik.
Három pénzbeli ellátásnál a támogatás összege is emelkedik. A gyógyászati segédeszközökhöz nyújtható éves támogatást 35 ezerről 60 ezer forintra, a fejlesztést igénylő gyermekek negyedéves támogatását 30 ezerről 60 ezer forintra, az évenként biztosítható táborozási támogatást pedig 30 ezerről 50 ezer forintra növeli az önkormányzat.
Az iskolai tanulók szociális ösztöndíja a továbbiakban nemcsak azoknak jár, akiknek tanulmányi átlaga a megelőző tanévben a négyes osztályzatot elérte, hanem azoknak is, akik legalább egy egész osztályzatnyit tudtak javítani az átlagukon. A Hegyvidéki Babaköszöntő csomagok értékét 20.000-ről 28.500 forintra emelte meg a képviselő-testület.
A testületi ülés közvetítése itt nézhető vissza, az egyes napirendi témák tételes bemutatása pedig ezen az oldalon található.