Díjakat adtak át nemzeti ünnepünkön
„Csak rajtunk múlik, hogy jóra fordítjuk-e az örökül kapott szabadságot” – mondta Gulyás Gergely országgyűlési képviselő a Hegyvidéki Önkormányzat által rendezett március 15-i megemlékezésen.
„Március 15-e a szabadság és a polgári demokrácia győzelme Magyarországon. Ez az ünnep nemcsak történelmi sorsfordulónk, de történelmi örökségünk máig hatóan identitásformáló része. Bár ma is sokan sokféleképpen emlékezünk, mégis március 15-e jelentősége azon kevés nemzeti közös nevező egyike, amely politikai, hitbeli, világnézeti különbözőségekre való tekintet nélkül fogja össze Magyarország polgárait, amely a jogos nemzeti büszkeség által a népből nemzetet teremt” – mondta Gulyás Gergely országgyűlési képviselő a MOM Kulturális Központban megtartott hegyvidéki megemlékezésen.
„Mi, a mai szabad Magyarország polgárai szerencsés korban születtünk. Oly korban, (…) amikor a fegyveres harc korszakát magunk mögött hagytuk, a szabadság adott, és csak rajtunk múlik, hogy jóra fordítjuk-e az örökül kapott szabadságot. Ha igyekszünk így tenni, akkor erőt meríthetünk nemzeti szabadságküzdelmeink áldozatainak hősies helytállásából és mércét találhatunk bennük” – hangsúlyozta Gulyás Gergely.
Az önkormányzat által szervezett március 15-i megemlékezés Gulyás Gergely ünnepi beszédét követően díjazásokkal folytatódott. Pokorni Zoltán polgármester, Váczi János alpolgármester, Sztanyó István rendőrkapitány és Veres Péter, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság észak-budai kirendeltségének vezetője a Hegyvidék Közbiztonságáért díjat adta át Beréti Beatrix rendőr főtörzszászlósnak, valamint Wittmann Péter tűzoltó zászlósnak.
Az alsó tagozatos diákok számára kiírt 1848-as történelmi magyar zászló pályázaton az első és a második helyezett a Virányos Általános Iskola 1/b, illetve 4/b osztálya lett, míg a harmadik helyre a Zugligeti Általános Iskola 3/b osztályába járó György Zénó, Németh Barni és Zólomy Levente alkotását rangsorolta a zsűri. A felső tagozatosok esszéíró pályázatán sorrendben Kincses Bálint (Virányos, 8/b), Kincses Barnabás (Virányos, 5/a) és Zólomy András (Zugligeti, 6. osztály) végzett az első három helyen.
A kerületi óvodások és általános iskolások ezúttal is bemutatták ünnepi produkcióikat: idén a KIMBI Óvoda nagycsoportosai, valamint a Tamási Áron iskola 3/c osztályos tanulói szerepeltek nagy sikerrel a MOM Kulturális Központ színpadán. Felléptek továbbá Berecz István és barátai, akik a Kárpát-medence legszebb néptáncait elegyítő műsorukkal tisztelegtek a szabadságvágyó hősök emléke előtt. Az ünnepség előtt és után a Mogyoródi Sándor-huszárok és Történelmi Lovas Hagyományőrzők Egyesülete tartott bemutatót a Sirály sétányon.
Kovács J. honvéd Pethényi úti sírjánál a hagyományokhoz híven Ráday Mihály szervezett egy családias hangulatú összejövetelt nemzeti ünnepünkön. Ezen a jubileumi, harmincadik alkalommal megtartott rendezvényen fellépett Kovács István és Németh Kristóf színművész, a Földessy Margit Színjáték- és Drámastúdió több növendéke, valamint a Kós Károly iskola alsó tagozatos énekkara, a Mitók Mónika vezette Kicsinyek Kórusa, amellyel együtt énekelték a megjelentek a legkedveltebb ’48-as nótákat. Ünnepi gondolatait Romsics Ignác történész osztotta meg a közönséggel, felszólalt továbbá Pokorni Zoltán, aki a helyszínhez kapcsolódóan számolt be két érdekes aktualitásról.
Egyrészt arról adott hírt a polgármester, hogy az önkormányzat támogatásával hamarosan megjelenik Marczell Katalin legújabb könyve, amelyben a gondos levéltári kutatások alapján Kovács J. honvéd nagy valószínűség szerint beazonosított személyéről tudhatnak meg részleteket az olvasók. Megemlítette továbbá, hogy a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és Galéria esszéíró pályázatán ezúttal Kovács J. helyébe képzelhették magukat a diákok. Nagyszerű írások születtek, amelyek közül a legjobbakat a Hegyvidék újság fogja közzétenni.