Demenciával élők ellátásával bővítette szolgáltatásait a Németvölgy Gondozási Központ
Egy csőtörés miatt jelentősebb felújításra volt szükség a Németvölgy Gondozási Központban. A kényszerű leállás alkalmat adott arra, hogy az intézmény újabb akadálymentesítési munkákat végezzen el és olyan feltételeket teremtsen, hogy demenciával élő időseket is fogadni tudjon.
Egy zenés mulatság keretében ünnepelhették meg a Németvölgy Gondozási Központ idősklubjába járók, hogy az háromhónapnyi kényszerszünet után újranyitott. Az ünnepségen Fonti Krisztina alpolgármester is részt vett, aki elmondta, mi minden történt az elmúlt időszakban.
„Egy társasház földszintjén található a klub, amit a szennyvíz sajnos egymás után többször is elöntött. A hiba elhárítása után teljes fertőtlenítésre, a padlóburkolat cseréjére és festésre is szükség volt. Ha már zárva kellett tartani, olyan munkákat is elvégeztünk, amelyekkel teljesen akadálymentessé tudtuk tenni a klubot” – ismertette az elmúlt hónapok munkálatait az alpolgármester.
Fonti Krisztina szerint fontos, hogy egy idősek klubjában minél kevesebb botlásveszélyes hely legyen. Ennek érdekében küszöböket vettek ki, hogy biztonságosabbá tegyék a közlekedést a klubon belül, illetve kerekesszékkel közlekedők is igénybe tudják venni a nappali ellátást. Ez az átalakítás teszi lehetővé azt is, hogy az igények alapján a demenciával élők integrált ellátása is elindulhasson a klubban, követve a normafai intézményben már megteremtett ellátás sikeres példáját.
„A demenciával élők integrált nappali ellátásának bővítése annak a célkitűzésünknek a része, hogy a kerületünk váljon demenciabarát hellyé” – mondta el az alpolgármester, hozzátéve, hogy már több dolgot is tett az önkormányzat a cél elérése érdekében. Megemlítette, hogy elindult az Alzheimer Café, ami a hozzátartozóknak nyújt segítséget, illetve az Alzheimer világnapján minden évben egy közös sétára hívják a Hegyvidéken élőket, hogy felhívják a figyelmet a népbetegségre, ami Magyarországon több mint 200 ezer, a világban pedig mintegy 50 millió embert érint.
Hogy ne legyen tabutéma a demencia, illetve minél többen szerezzenek ismereteket arról, miképpen lehet könnyebbé tenni a demenciával élők mindennapjait, az önkormányzat képzést hirdetett az idősekkel rendszeresen kapcsolatba kerülő hegyvidéki intézmények, szolgáltatók munkatársainak. A felkészítés hamarosan a fiatalok körében folytatódhat.
„Most a középiskolákhoz fordulunk, kilencedik osztályosoknak, osztályfőnöki óra keretében szeretnénk érzékenyítő foglalkozásokat tartani” – közölte Fonti Krisztina, aki a program következő lépéséről is szólt. Mint mondta, az önkormányzat egy olyan, bejáratra kihelyezhető matricát adna a demenciabarát üzleteknek, szolgáltatóknak, amivel arra hívhatnák fel a figyelmet: ők is tudnak segíteni a demenciával élőknek.