Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Gyorsbillentyűk listája

Átláthatóság, közösségi részvétel és fenntarthatóság: új szellemben készült el a kerület költségvetése

Átláthatóság, közösségi részvétel és fenntarthatóság: új szellemben készült el a kerület költségvetése

„Az átláthatóság, a közösségi részvétel, a fenntarthatóság számomra nem csak szavak; azelőtt is ezekkel a köz számára fontos témákkal foglalkoztam, mielőtt polgármester lettem. Ebben a szellemben készült a mostani költségvetés is, amely az intézményekkel és a szakirodákkal történő intenzív szakmai munka révén állt össze, nem úgy, ahogy korábban, egyoldalú politikai döntések alapján” – vezette fel Kovács Gergely polgármester az önkormányzat 2025-ös költségvetésének vitáját a képviselő-testület legutóbbi ülésén.

kt2

A kerület vezetője szerint az önkormányzatnak van egy nehéz öröksége, ami a költségvetésben is meglátszik. Mint fogalmazott, „a korábbi vezetés ésszerűtlen és sokszor indokolatlan döntései még évekig befolyásolni fogják, milyen irányokba tudunk elindulni, mekkora mozgásterünk marad. Azt gondolom ugyanakkor, hogy már most látványos változásokat tudtunk elérni, minden nehezítés, az előző vezetés által itt hagyott meglepetések ellenére is.”

Kovács Gergely elmondta, hogy a központi költségvetésből kapott támogatások ugyan 323 millió forinttal nőttek, de ezeket szinte teljes egészében a pedagógus-béremelés kompenzációjára kell fordítani. Az iparűzési adóból nagyjából 430 millió forint emelkedés várható idén, de ezt el is viszi a kormány szolidaritási hozzájárulás címén.

A kiadási főösszeg 26,5 milliárd forint, ez 3,2 milliárd forinttal alacsonyabb a 2024-es tervszámhoz képest. A költségvetési tartalék a gazdálkodás körülményeinek kockázatai miatt a tavalyi összeg duplájára, 500 millió forintra emelkedett. A polgármester tájékoztatása szerint a helyi adókból, a parkolásból, illetve a helyiségek kiadásából várhatóan nőnek a bevételek, emellett azonban valamekkora vagyonértékesítésre is szükség lesz, hogy az önkormányzat gazdálkodása egyensúlyban tudjon maradni.

A személyi kiadásokra a pedagógusok béremelése, illetve a hivatali dolgozók illetményalapjának 7%-os emelése miatt jóval többet fordít a kerület. A közétkeztetés költségei is jelentősen nőnek, ugyanakkor 150 millió forintos megtakarítást jelent a feleslegesnek tűnő szakértői és ügyvédi megbízások megszüntetése. A civil és egyházi szervezetek támogatásának pályázati kerete 65-ről 100 millió forintra emelkedik.

Útfenntartásra, út- és járdajavításra 936 millió forintot, míg a parkok, közterek kezelésére 1,1 milliárd forintot tervez költeni az önkormányzat. Ez utóbbi tétel kapcsán csökkenés látszik a költségvetésben, aminek oka, hogy a kerület cége, a Fáber Kft. immár takarítási, zöldfelület-karbantartási feladatokat is végez a saját munkavállalóival.

Kisebb parkfejlesztésekre 110 millió forint jut, környezetvédelmi feladatokra, beleértve a klímaváltozás hatásainak mérséklésére pedig 422 millió forint tervez a kerület – ez utóbbi tétel több mint fele európai uniós forrás. (A tervezett zöldfejlesztések részletes bemutatására a legutóbbi polgármesteri fórumon került sor, amiről itt található összeállításunk.)

Az óvodai és bölcsődei felújításokra 263 millió, az óvodai és bölcsődei játszóterek karbantartására 40 millió forintos keret áll rendelkezésre. A játszótér-fejlesztési előirányzat összege 100 millió forint. A Barabás Villa és a Jókai Klub felújításának elindítására 141 millió forintot különített el az önkormányzat. Az otthonápolási szolgáltatás és az egészségügyi prevenciós tevékenységek előirányzata 26 millió forinttal, a szociális ellátások költségvetése 71 millió forinttal növekszik.

A lakossági ötletek valóra váltása érdekében elindul a közösségi költségvetés, ennek azonban még nincs költségvonzata idén: a pályázat ebben az évben megjelenhet, a megvalósításra viszont már 2026-ban kerül sor. A közösségépítés jegyében elkezdődhet a Dobsinai utcai inkubátorház kialakítása, valamint az adományok fogadására is alkalmas közösségi tér megteremtése a Városmajor utcában.

A költségvetés tervezete kapcsán Fonti Krisztina, a Fidesz képviselője módosító indítványokat terjesztett be annak érdekében, hogy az önkormányzat több forrást biztosítson a játszóterek fejlesztésére, a közutak felújítására, út- és járdaépítésekre, szociális ellátásokra, a Szent János Centrumkórház támogatására, valamint a köztisztviselői alapilletmény emelésére. Egy külön javaslatban azt is kezdeményezte, hogy a képviselői díjakat csak a köztisztviselői bérekkel együtt lehessen növelni.

Élő Norbert képviselő (DK) a bevételi kockázatokra tekintettel egy speciális, 250 millió forintos céltartalék elkülönítését, a társasházi felújítások, az osztálykirándulások és a háziorvosok működését segítő támogatások növelését, továbbá – fideszes képviselőtársához hasonlóan – a köztisztviselői alapilletmény nagyobb emelését indítványozta. Az ellenzéki javaslatokat a testületi többség nem támogatta, elsősorban amiatt, mert a többletkiadások fedezetére vonatkozó elképzelésekkel nem értett egyet.

kt5-fotor-2025022813309

A képviselő-testület a 2025-ös költségvetés elfogadása mellett a 2024-es költségvetési rendelet tényadatokhoz igazításáról, közbeszerzési eljárások elindításáról, a szervezeti és működési szabályzat módosításáról, a XII. kerület ötéves környezetvédelmi programjának jóváhagyásáról, a kulturális intézmények bérleti díjairól, valamint a polgármesteri hivatal év végi igazgatási szünetének időszakáról is döntést hozott. Ezekről a napirendi témákról itt olvasható az összefoglalónk.

A költségvetésről készült videó itt tekinthető meg:

.