Tovább a tartalomhoz Tovább a lábléchez

Gyorsbillentyűk listája

Apor Vilmosra, a mártír püspökre emlékeztünk

Apor Vilmosra, a mártír püspökre emlékeztünk

1945. április 2-án, nyolcvan évvel ezelőtt halt meg Apor Vilmos püspök, akinek emlékezetét a róla elnevezett tér és az ott felállított szobor is őrzi a Hegyvidéken. Az üldözötteket védelmező egyházi vértanú tiszteletére ünnepséget rendezett az önkormányzat.

„1944. április 5-étől kezdve zsidó honfitársainknak egy minimum 10x10 centiméteres sárga csillagot kellett viselniük a bal mellkasukon. Ez az akkori idők skarlátbetűje, egyértelmű jelzése volt, hogy a többségi társadalom kitaszítja őket magából. Apor Vilmos felszólalt a kirekesztés ellen, valamint tettekkel is védelmébe vette az üldözötteket. A vértanú püspök lelkiségének ma is ható üzenete van, élete és halála példaként áll előttünk” – mondta Visi Piroska képviselő, egyházügyi és köznevelési tanácsnok a megemlékezésen.

visy_piroska02

Dr. Novák István képviselő, egészségügyi és egészségfejlesztési tanácsnok felidézte, hogy 1945. március 30-án, a győri püspöki palotába behatoló szovjet katonák lőtték meg a fiatal lányok, nők védelmére kelt Apor Vilmost, aki április 2-án, húsvéthétfőn halt bele sérüléseibe. Védelmező kiállása azonban nem nyolcvan évvel ezelőtt kezdődött: a fiatalon győri püspökké kinevezett, erdélyi nemesi családból származó pap már korábban is szociális érzékenységről és segítő hozzáállásáról volt ismert.

„Nem véletlenül tudott példaképpé válni Apor Vilmos, hiszen nem ideológiákhoz kapcsolódott az élete. Nem azt kereste, számára mi a kényelmes, kellemes, hanem felajánlotta az életét másokért” – emelte ki beszédében Gégény István katolikus teológus, aki szerint a mártír püspök életén keresztül világosan láthatjuk az egyház küldetését. Apor Vilmos tevékenysége ugyanis, mint fogalmazott, nem a politikai helyezkedésről vagy a presztízs védelméről szólt, hanem arról, hogy „ha nem is kereste, de beleállt a konfliktusokba, mégpedig azért, mert a szíve erre indította, a küldetése erre hívta”.

gegeny_istvan02

A Felső-krisztinavárosi Keresztelő Szent János Plébánia képviselő-testületi elnöke, Szerdahelyi Csongor arról beszélt, hogy az Apor Vilmosról elnevezett tér korábban Lékai János nevét viselte, aki 1918-ban merényletet követett el Tisza István volt miniszterelnök ellen. „Nagy igazságtétel volt, amikor a terrorista helyett az életszerető püspökről nevezték el a teret az 1990-es évek elején” – jelentette ki az elnök.

A püspök mártírhalálának nyolcvanadik évfordulójára rendezett emlékünnepség koszorúzással ért véget. Apor Vilmos szobránál Kocsik Tekla és Vadász Gábor alpolgármester helyezte el az önkormányzat virágait.

koszoruzas03