A Szent János is centrumkórház lesz
Az eddigi három centrumkórház mellett a Szent János Kórház is súlyponti szerepet kap, a tervezésre félmilliárd forintot biztosít a kormány.
„A budapesti betegellátás egyik súlypontja a Szent János Kórházban lesz” – jelentette ki Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője a Hegyvidéki Kulturális Szalonban tartott sajtótájékoztatón. A XII. kerület országgyűlési képviselője szerint földrajzi elhelyezkedése miatt is maximálisan indokolt volt, hogy az eddigi három centrumkórház mellett a Szent Jánost, mint Közép- és Észak-Buda kórházát is beemeljék a súlyponti intézmények közé.
A miniszter elmondta, hogy a Szent János Kórházat teljesen megújítják, és a fejlesztésbe a Kútvölgyi Klinikai Tömböt is bevonják. Hangsúlyozta, hogy a sürgősségi ellátás továbbra is biztosított lesz és a rehabilitációs részleg is megmarad a több mint ötszáz aktív ágyas intézményben, aminek átalakítása ambiciózus célkitűzéseik szerint még ebben a kormányzati ciklusban megvalósulna. Hozzátette, hogy a tervezéssel összefüggő munkálatok azonnal megindulhatnak, erre 495 millió forintot biztosít a kormány.
„Az elmúlt években a gazdaság teljesítménye lehetővé tette, hogy jelentős értékű egészségügyi fejlesztések induljanak el” – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter, a II. és III. kerület parlamenti képviselője. Kitért rá, hogy 650 milliárd forinttal költenek többet egészségügyi kiadásokra, mint az utolsó szocialista kormány időszakában. A Szent János Kórház fejlesztéseit is támogatják: tavasszal adták át a felújított nővérszállót, másfél milliárd forintos orvostechnológiai fejlesztés valósult meg, uniós forrásból jelentős mértékű energetikai és informatikai beruházások történtek, illetve 450 millió forintból, kormányzati támogatásként rövidesen kórházi ágycserékre kerül sor.
Pokorni Zoltán, a Hegyvidék polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a Szent János Kórház nemcsak Észak- és Közép-Buda, hanem 126 agglomerációs település ellátásáért felel, ahol évente 40 ezer fekvőbeteg és több mint 400 ezer járóbeteg fordul meg, az orvos-beteg találkozások száma pedig 950 ezerre tehető. Ha ehhez hozzáadjuk a szomszédos Kútvölgyi kórház forgalmát, a két intézményben az orvos-beteg találkozások száma eléri az 1,1 milliót.
„Az ide látogatók egy részét magához húzza majd a most tervezés alatt álló dél-budai centrum, de a kormány mostani döntése az, hogy hasonló súllyal egy észak- és közép-budai centrum is jöjjön létre a Szent János és a Kútvölgyi kórház együttesében” – mondta a polgármester. Kiemelte, hogy nem felújítást, hanem egy gyökeresen új kórház kialakítását tervezi a kormány, a Semmelweis Egyetemnek pedig el kell hagynia a Kútvölgyi Klinikai Tömböt a Szent János Kórház újjáépítésének céljaira.
Pokorni Zoltán szólt arról, hogy az elképzelések szerint a kórház középső szintjén egy új, modern tömb jönne létre, amit összekapcsolnának a Kútvölgyivel. A Kútvölgyi régi kórházi egységébe kerülne a sebészet és a sürgősségi ellátás, a most is szakrendelőként működő részbe költöznének a járóbeteg-rendelések, a kettőt pedig összeköti egy épület, ami a közös diagnosztikai hátterét nyújtja majd a fekvő- és járóbeteg ellátásoknak.
„Ha valahol van értelme a közös állami fenntartásnak, akkor az ez a terület” – fogalmazott a polgármester. Ezzel arra utalt, hogy a „két, jobb sorsra érdemes kórház”, a fővárostól az állam által átvett Szent János, valamint a szomszédjában működő, jelenleg egyetemi fenntartású Kútvölgyi bevonásával egy valódi centrum jöhet létre, ami a gyermekgyógyászattól a szülészeten át a sürgősségi ellátásig a teljes orvosi spektrumot lefedi, minden felmerülő egészségi problémára választ tud adni.
Láng Zsolt, a II. kerület polgármestere arra emlékeztetett, hogy épp 120 éve nyílt meg az „új” Szent János Kórház, ahol betegként, látogatóként sokszor úgy érezhetjük, hogy az 1898-as nyitás óta nem sok minden változott. A változás érdekében néhány évvel ezelőtt egy civil kezdeményezés is indult a János kórház rendbe tételéért, 2015-ben 13 ezer aláírás gyűlt össze erre a célra.