EN
EÖTVÖS LORÁND 1848-1919
"Az ambíció s a kötelességérzet, mely nemcsak egy privilégizált nemzet, hanem az egész emberiség irányában köt le, velem született; a két indulatot kielégíteni, éspedig kielégíteni úgy, hogy amellett egyéni függetlenségemet megtartsam: életcélom, és legalább eddig úgy találtam hogy annak leginkább akkor felelhetek meg, ha tudományos pályára lépek."
(Eötvös Loránd)

Eötvös Loránd 1870 táján
Tartalom
Életének fontosabb eseményei
Kiemelt tudományos tevékenysége
Eötvös, a kiemelkedő személyiségű férfiú
Eredményei a gravitáció tárgykörében
A tehetetlen és súlyos tömeg arányossága
Eötvös-hatás
Forgó mérleg (1915)
Eötvös Ars Poeticája
További ismeretek
A szoborról
Életének fontosabb eseményei
1865–67. Állam- és jogtudományi tanulmányokat végez a Pesti Egyetemen.
1867–70. Természettudományi tanulmányokat végez a Heidelbergi Egyetemen.
1870-ben Summa cum laude eredménnyel doktorál fizikából, matematikából és kémiából.
Eötvös szorgalmasan készül doktorátusára, melyről apjának 1870. július 8-án írt levelében az alábbiakban számol be: "... mai napon a doktorátust sikerrel letettem. Legnagyobb örömömet az okozza, hogy ezzel a hírrel Neked örömet szerezhetek. Szigorlatomat summa cum laude fokozattal fogadták el, ami sokak által irigyelt megtiszteltetés”
Dokumentumok az Eötvös Loránd Emlékgyűjteményből
1871. Helyettes tanári állást kap a Pesti Egyetem Felsőbb Fizikai Tanszékén.
1872. Kinevezik az Elméleti Fizikai Tanszék nyilvános rendes tanárává.
1873. Az Akadémia levelező tagjává választják.
1878. Jedlik Ányos utódaként a Kísérleti Fizikai Tanszék rendes tanárává nevezik ki.
A Budapesti Egyetem Fizikai Intézetének épülete, Eötvös elképzelése szerint építve
1883. Az Akadémia rendes tagjává választják.
1889. Trefort Ágoston utódaként megválasztják az Akadémia elnökének.
1891. Vezető szerepe van a Mathematikai és Physikai Társulat megalapításában és a Mathematikai és Physikai Lapok megjelentetésében.
Eötvös Loránd 1885 táján
1894. június – 1895. január: Kultuszminiszter.
Törvény a vallásszabadságról.
Fejleszti az általános iskolai hálózatot.
Az Eötvös József Kollégium szervezésének kezdeményezése. A Kollégiumot apjáról nevezte el, aki korának kiemelkedő írója és liberális politikusa volt.
Az Eötvös Collegium épülete Budapesten
1905. Lemond akadémiai elnökségéről, hogy tudományos kutatásainak szentelje minden idejét.
1919. április 8. "...a klasszikus fizika egy fejedelme halt meg." (A. Einstein)
Eötvös Loránd 1916 táján
Kiemelt tudományos tevékenysége
1875–1885. A kapillaritással kapcsolatos vizsgálatai: Eötvös-féle törvény. Reflexiós módszer a kapillaritási állandó meghatározására, Eötvös állandó.
1886–1919. Gravitációs és földmágneses vizsgálatai.
1890. Görbületi és horizontális variométer.
1891. Az első terepi mérés a Ság-hegyen.
Ság hegyi mérés képe 1891
A mérést megörökítő felvételen a távcsőnél Eötvös Loránd, előtte Bodola Lajos, mellette a földön ül Kövesligethy Radó, az álló alak Tangl Károly, a későbbiekben mindnyájan neves professzorok.
1896. Vizsgálatok a gravitáció és mágnesség köréből (összefoglaló publikáció).
1898. Egyszerű nehézségi variométer (Balatoni-inga).
1901. Bifiláris graviméter. A világ első gravimétere.
1901 és 1903. Az első nagyobb területre kiterjedő mérés a Balaton jegén.
Mérés a Balaton jegén 1901
1909. A tehetetlen és súlyos tömeg arányosságára vonatkozó vizsgálataival elnyeri a Beneke pályadíjat.
1915. Kísérleti eszközt szerkeszt (forgó mérleg) az Eötvös-hatás bemutatására.
1916. Egbell ismert olajmezőn végzett torziós-inga mérés. A kőolajkutató geofizika megszületése.
A mérés gradiens és izogamma térképe Egbell, 1916 (ma Gbely, Szlovákia)
Eötvös, a kiemelkedő személyiségű férfiú
Eötvös Loránd szerény, a háttérben meghúzódó tudós volt, nem szerette a zajos ünnepléseket, nem vágyott sem erkölcsi sem anyagi elismerésekre. Ennek ellenére tudományos eredményeiért és tudományszervező tevékenységéért számos hazai és külföldi elismerésben és kitüntetésben volt része. Csak a legfontosabbakat említve: a francia kormány a Becsületrenddel, a magyar király a Ferenc József renddel, a szerb király a Szent Száva renddel tüntette ki. A berlini Porosz Királyi Tudományos Akadémia kültagjává választotta. A krakkói Jagello Egyetem és a krisztiániai (osloi) Norvég Királyi Frederik Egyetem tiszteletbeli doktorává avatta. A felsoroltakon kívül élete során még számos kisebb-nagyobb kitüntetésben részesült, különböző tudományos és társadalmi egyesületeknek elnöke vagy vezetőségi tagja.
Dokumentumok az Eötvös Loránd Emlékgyűjteményből
Eötvös kiegyensúlyozott személyiség volt. Intenzív szellemi munkája mellett mindig tudott időt fordítani pihenésre és sportolásra. Gyakran kerékpározott, lovagolt, lóháton tette meg rendszeresen a mintegy 12 km-s utat otthona és az egyetem között. Nyaranta a hegymászásban lelte örömét. Korának legkiválóbb hegymászói között tartották számon. Mint szenvedélyes fényképész, képek százait készítette hegyvidéki túráin.
Eötvös készítette fénykép egy hegyi túrán (Dolomitok, D-Tirol, Olaszország)
„A fotográfia terén elért eredményei jutalmazásául” a fővédnök, Mária Therézia főhercegnő, aranyéremmel tüntette ki az első magyarországi amatőr fényképészeti kiállításon 1890-ben.
Mária Therézia főhercegnő adományozta kitüntetés
Idősebb korában lányai is elkísérték hegyvidéki túráira és ők is lelkes alpinistákká váltak.
D-Tiroli hegymászásai a „magyar professzor” nevét annyira ismertté tették, hogy 1902-ben a Dolomitok egyik csúcsát (2837 m) róla nevezték el Eötvös csúcsnak (Cima di Eötvös).
A Cadin csoport az Eötvös csúccsal
Baráti társaságban gyakorta mondogatta tréfásan, hogy hegymászó sikereire büszkébb, mint a torziós inga és eljárás létrehozására. Mint a Magyar Turista Egyesület hosszú éveken át volt elnöke, sokat tett a turizmus fejlesztéséért és népszerűsítéséért Magyarországon.
Báró Eötvös Loránd Vendégház Dobogókőn
Tartalom
Eredményei a gravitáció tárgykörében
Görbületi variométer (1890)
Coulomb-féle elven működő eszköz. A nehézségi erő irányának változására érzékeny. Leolvasása különálló távcső segítségével történik.
Görbületi variométer
Horizontális variométer (1890)
Az első Eötvös-inga. A nehézségi erő irányának és nagyságának változását egyaránt méri. A horizontális variométer nevet maga Eötvös adta műszerének. Gyakorta említik ős-ingaként is. Ezzel a műszerrel végezték az első terepi mérést 1891. augusztusában a Celldömölk melletti Ság-hegyen.
Horizontális variométer
Egyszerű nehézségi variométer (Balatoni-inga 1898)
A horizontális variométer továbbfejlesztett változata, a könnyebb kezelhetőség kedvéért egybeépített leolvasó berendezéssel készült. 1900-ban nagydíjat (Grand Prix) nyert a párizsi világkiállításon. Eötvös ezzel a műszerrel végezte méréseit 1901. és 1903. telén a Balaton jegén.
Balatoni-inga
Kettős nagy eszköz (1902)
A mérési idő rövidítésére egy műszerbe két, egymáshoz képest 180°-kal elfordított lengőszerkezet van beépítve. Ezzel a műszerrel végezte Eötvös, Pekár és Fekete a tehetetlen és súlyos tömeg arányosságára vonatkozó méréseket, mellyel elnyerték a Beneke-pályadíjat. Eredményeik nagy pontosságú alátámasztását adták Einstein relativitás elméletének. Ennek köszönhető, hogy az 1979-ben, Washingtonban rendezett centenáriumi Einstein-kiállításra kölcsönkérték a budapesti Eötvös Loránd Geofizikai Intézettől és központi helyen kiállították ezt a műszert.
Kettős nagy eszköz
Tartalom
A tehetetlen és súlyos tömeg arányossága
A tehetetlen és súlyos tömeg arányosságának kérdésével Eötvös már az 1880-as évek második felében kezdett foglalkozni. A jelenség vizsgálatára hihetetlenül érzékeny torziós ingáját használta oly módon, hogy az ingakar két végére különböző anyagból készült tömegeket helyezett és vizsgálta az inga egyensúlyi helyzetét. Amennyiben a nehézségi erő nagysága az anyagi minőségtől függene, akkor a különböző anyagú testek felhelyezésekor az ingának mindig más és más egyensúlyi helyzetet kellene felvennie. Ez a jelenség azonban nem következett be. 1908-ban Eötvös, munkatársaival: Fekete Jenővel és Pekár Dezsővel, méréseit oly mértékben tökéletesítette, hogy megállapíthatták, hogy a tehetetlen és súlyos tömeg legfeljebb 1/200.000.000 arányban térhet el egymástól. E tárgyban írt dolgozatukkal 1909-ben elnyerték a Göttingeni Egyetem Beneke-féle pályadíját. Eötvösnek és munkatársainak a tehetetlen és súlyos tömeg arányossága terén végzett vizsgálatai kisérleti igazolását adják az Einstein-féle relativitás elméletnek.
Tartalom
Eötvös-hatás
Ottó Heckernek a Föld-alak meghatározása céljából az Atlanti-, Indiai- és Csendes-óceánon végzett mérései hívták fel Eötvös figyelmét arra, hogy a Földön mozgó testek súlya a mozgás irányától és sebességétől függően megváltozik. Miután a Föld nyugatról kelet felé forog, egy a Föld felszínén kelet felé mozgó testre nagyobb centrifugális erő hat, mint egy nyugat felé haladóra. Következésképpen egy kelet felé mozgó test súlya csökken, a nyugat felé mozgóé pedig növekszik, pl. egy kelet felé gyalogló ember testsúlya kb. 2 grammal kisebb, mintha nyugat felé haladna.
A nemzetközi tudományos életben e jelenséget Eötvös-hatás, vagy Eötvös-effektus néven ismerik.
Tartalom
Forgó mérleg (1915)
Az Eötvös-hatás kimutatására szerkesztett eszköz, amely lényegében egy érzékeny mérleg, melynek karjaira serpenyők helyett súlyok vannak erősítve. A mérleg forgatásakor a nyugat felé mozgó kar nehezebb, a kelet felé mozgó könnyebb lesz és a mérleg ennek megfelelően kibillen egyensúlyi helyzetéből. Ha a mérleget olyan sebességgel forgatjuk, hogy keringési ideje akkora legyen, mint a mérleg lengésideje, akkor a forgás közben fellépő impulzusok a mérlegrudat egyre nagyobb lengésbe hozzák. A kísérlet egyben a Föld forgásának egy újabb bizonyítéka, mely jelentőségében még fontosabb, mint Foucault híres inga kisérlete, melyet a párizsi Pantheonban végzett.
Forgó mérleg
Tartalom
Eötvös Ars Poeticája
"Az igazi természettudós ... örömöt talál magában a kutatásban s azokban az eredményekben, melyeket az emberiség jólétének előmozdítására értékesít."
( Eötvös L.)

Tartalom

További ismeretszerzés érdekében keresse fel az:
Eötvös Loránd Emlékgyűjteményt
a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat központjában, előzetes időpont egyeztetéssel
cím: 1145 Budapest, Columbus u. 17 – 23.
tel.: +36 1 301-2900,
fax: +36 1-301-2903,
e-mail: info@mbfsz.gov.hu,
web: http://www.mbfsz.gov.hu

Kemenes Vulkánpark és a Sághegyi Múzeum kiállításait
cím: 9500 Celldömölk, Sághegyalja krt. 1.
tel.: +36 95 777-400, +36 95 777-402,
e-mail: info@kemenesvulkanpark.hu
a nyitvatartásról tájékoztatást kap: itt
Tartalom
A szoborról
A báró Eötvös Loránd szobrot a világhírű tudós halálának centenáriumán az UNESCO-val közösen tartott Eötvös-emlékév keretében 2020. november 11-n állította az

Eötvös Loránd Geofizikai Alapítvány
az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a Hegyvidéki Önkormányzat támogatásával.

A szobor Rieger Tibor Kossuth-díjas szobrászművész alkotása.

A szobor avatása a COVID-19 járvány helyzet miatt 2021. október 5-n valósult meg. Avatták
Dr. Fürjes Balázs államtitkár, Pokorni Zoltán polgármester, Pályi András alapítványi elnök.